Bjurholm vs Nordmaling — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BjurholmNordmaling
29,3%
S33,0%
18,9%
16,3%
22,3%
SD17,8%
8,8%
10,0%
3,1%
5,8%
9,4%
7,8%
3,5%
3,7%
2,7%
3,9%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 82,6%
Kommun 2026
BjurholmNordmaling
33,0%
S24,0%
26,8%
10,6%
13,4%
SD9,3%
15,2%
24,8%
0,0%
8,0%
7,2%
17,2%
0,9%
3,7%
3,5%
2,4%
Valdeltagande 79,6%Valdeltagande 80,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bjurholm, den ljusare undre är Nordmaling. Skillnaden är Bjurholm minus Nordmaling i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,7 % 46,2 % | 36,1 % 45,5 % | 37,1 % 43,0 % | 29,2 % 35,9 % | 29,8 % 37,4 % | 29,3 % 33,0 % | -3,7 |
| M | 19,2 % 11,8 % | 26,6 % 17,3 % | 21,0 % 13,6 % | 17,9 % 12,9 % | 20,1 % 13,6 % | 18,9 % 16,3 % | +2,5 |
| SD | 0,3 % 1,5 % | 2,4 % 3,3 % | 10,1 % 9,3 % | 18,6 % 16,3 % | 24,3 % 21,6 % | 22,3 % 17,8 % | +4,6 |
| C | 20,0 % 15,8 % | 14,1 % 10,6 % | 12,1 % 11,3 % | 14,7 % 13,6 % | 8,1 % 9,3 % | 8,8 % 10,0 % | -1,2 |
| L | 9,7 % 8,3 % | 8,1 % 6,7 % | 5,5 % 5,1 % | 5,0 % 3,3 % | 3,0 % 2,6 % | 3,5 % 3,7 % | -0,2 |
| KD | 8,4 % 6,5 % | 6,5 % 5,4 % | 6,1 % 4,6 % | 7,6 % 5,9 % | 9,1 % 6,1 % | 9,4 % 7,8 % | +1,5 |
| V | 3,3 % 6,1 % | 3,6 % 7,2 % | 4,9 % 9,2 % | 5,0 % 9,2 % | 2,8 % 5,7 % | 3,1 % 5,8 % | -2,7 |
| MP | 2,2 % 2,5 % | 1,9 % 3,3 % | 1,7 % 2,3 % | 1,4 % 1,7 % | 1,9 % 2,6 % | 2,7 % 3,9 % | -1,2 |
| ÖVR | 1,3 % 1,4 % | 0,6 % 0,7 % | 0,4 % 0,3 % | 0,4 % 1,3 % | 0,9 % 1,0 % | 2,1 % 1,7 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 1,0 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,3%33,0%-3,7pp
SD22,3%17,8%+4,6ppValdeltagande: Bjurholm 81,9% · Nordmaling 82,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

