Bollnäs vs Hudiksvall — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
25
Trygghet
52
31
Ekonomi
60
37
Boende
63
37
Utbildning
60
36
Hälsa & vård
26
42
Livsmiljö
52
Nyckeltal
26 018 stInvånare37 341 st
33,37%Skatt inkl. region33,12%
45,9 årMedelålder46,0 år
12 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 300 kr/m²
980 per 100 000 invVåldsbrott972 per 100 000 inv
8,4%Ungdomsarbetslöshet7,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
800 000 kr
1 150 000 kr
1 750 000 kr
2 100 000 kr
1 300 000 kr
1 500 000 kr
Utbildning
222,2Meritvärde åk 9219,7
79,5%Behöriga till yrkesprogram85,4%
76,3%Behöriga till NV/teknik80,1%
78,8%Behöriga lärare84,0%
Hälsa & vård
79,9Nöjdhet med vården79,9
87%Tillgång till sjukvård86%
60%Upplever rimlig väntetid60%
1,3 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
-0,5%Inrikes flyttnetto-0,1%
-0,9%Befolkningstillväxt-0,5%
7,2VAB-dagar per förälder7,4
29,0Barn i idrott34,5
90,5%Inskrivna i förskola87,6%
12,4Barngruppsstorlek 1–3 år12,6
4,9Barn per anställd5,6
60,3%Behöriga förskollärare57,5%
Jobb & arbetsmarknad
80,3%Sysselsättningsgrad83,6%
364 200 krMedianinkomst386 700 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat82,1
23%Invånare som pendlar14%
Trygghet
52Kommunindex för trygghet62
24,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
3,2%Brottsoro påverkar livskvalitet4,6%
9,6%Anmälda brott per invånare11,2%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv67%
2,2 kmAvstånd till skyddad natur3,0 km
86%Skötsel av naturområden77%
Kultur & fritid
74%Kultur- och nöjesliv57%
1 237 krKultursatsning1 378 kr
87%Bibliotek & kulturfrämjande83%
13,2%Elever i kulturskola11,8%
Klimat
1838 hSoltimmar/år2709 h
705 mmRegn/år672 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 158 krSkola & förskola29 232 kr
18 919 krÄldreomsorg17 888 kr
9 191 krFunktionsnedsättning & LSS10 891 kr
6 375 krIndivid & familjeomsorg5 157 kr
5 137 krInfrastruktur & miljö5 401 kr
3 556 krKultur & fritid3 259 kr
1 191 krPolitisk verksamhet875 kr
614 krÖvrig verksamhet1 243 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
130 MkrTotal investering634 Mkr
0 MkrByggnader & mark401 Mkr
3 MkrMaskiner & inventarier53 Mkr
101 MkrEntrepr. & konsulter117 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 22% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 46% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,2%32,6%
M15,9%17,1%
SD21,9%19,1%
C7,3%8,6%
V6,2%6,2%
KD7,1%5,5%
L3,8%3,7%
MP4,1%5,3%
S32,2%
SD21,9%82,3%Deltagart83,6%
Kommunval 2026
S26,4%26,8%
M9,4%19,6%
SD19,6%15,3%
C10,2%19,2%
V5,9%8,4%
KD6,1%3,7%
L2,6%1,2%
MP2,9%4,5%
S26,4%
SD19,6%81,3%Deltagart82,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-3,8
M+2,0+2,5
SD-2,7-2,1
C-0,2+0,3
V+1,0-0,1
KD+0,9+0,2
L+1,2+1,2
MP+1,1+1,0
S-3,8-3,8
SD-2,7-2,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

