Bollnäs vs Hudiksvall — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BollnäsHudiksvall
32,2%
S32,6%
15,9%
17,1%
21,9%
SD19,1%
7,3%
8,6%
6,2%
6,2%
7,1%
5,5%
3,8%
3,7%
4,1%
5,3%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 83,6%
Kommun 2026
BollnäsHudiksvall
26,4%
S26,8%
9,4%
19,6%
19,6%
SD15,3%
10,2%
19,2%
5,9%
8,4%
6,1%
3,7%
2,6%
1,2%
2,9%
4,5%
Valdeltagande 81,3%Valdeltagande 82,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bollnäs, den ljusare undre är Hudiksvall. Skillnaden är Bollnäs minus Hudiksvall i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,5 % 39,0 % | 36,8 % 37,0 % | 38,9 % 38,4 % | 34,6 % 34,7 % | 36,0 % 36,4 % | 32,2 % 32,6 % | -0,3 |
| SD | 3,0 % 2,3 % | 8,4 % 5,7 % | 18,6 % 13,8 % | 19,6 % 16,3 % | 24,6 % 21,2 % | 21,9 % 19,1 % | +2,8 |
| M | 17,0 % 17,5 % | 22,3 % 21,8 % | 15,2 % 16,2 % | 14,0 % 13,8 % | 13,9 % 14,6 % | 15,9 % 17,1 % | -1,2 |
| C | 17,0 % 15,9 % | 9,6 % 10,1 % | 8,4 % 9,2 % | 11,3 % 12,6 % | 7,5 % 8,3 % | 7,3 % 8,6 % | -1,3 |
| V | 6,7 % 8,5 % | 6,8 % 8,1 % | 5,9 % 7,0 % | 7,7 % 9,3 % | 5,1 % 6,3 % | 6,2 % 6,2 % | -0,1 |
| MP | 3,8 % 5,3 % | 5,3 % 7,2 % | 4,2 % 6,0 % | 2,5 % 3,6 % | 3,0 % 4,3 % | 4,1 % 5,3 % | -1,2 |
| KD | 5,7 % 5,0 % | 4,3 % 4,4 % | 3,2 % 3,3 % | 5,9 % 5,3 % | 6,2 % 5,3 % | 7,1 % 5,5 % | +1,6 |
| L | 4,8 % 3,6 % | 5,4 % 4,1 % | 3,1 % 2,8 % | 3,4 % 2,8 % | 2,6 % 2,5 % | 3,8 % 3,7 % | +0,1 |
| ÖVR | 3,6 % 3,0 % | 1,1 % 1,6 % | 0,6 % 0,9 % | 1,0 % 1,6 % | 1,0 % 1,2 % | 1,5 % 2,0 % | -0,5 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 2,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD21,9%19,1%+2,8ppValdeltagande: Bollnäs 82,3% · Hudiksvall 83,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

