Bollnäs vs Ockelbo — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
25
Trygghet
40
31
Ekonomi
28
37
Boende
24
37
Utbildning
32
36
Hälsa & vård
26
42
Livsmiljö
35
Nyckeltal
26 018 stInvånare5 715 st
33,37%Skatt inkl. region34,27%
45,9 årMedelålder48,5 år
12 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)11 200 kr/m²
980 per 100 000 invVåldsbrott752 per 100 000 inv
8,4%Ungdomsarbetslöshet7,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
800 000 kr
750 000 kr
1 750 000 kr
1 250 000 kr
1 300 000 kr
950 000 kr
Utbildning
222,2Meritvärde åk 9210,2
79,5%Behöriga till yrkesprogram69,8%
76,3%Behöriga till NV/teknik56,6%
78,8%Behöriga lärare73,9%
Hälsa & vård
79,9Nöjdhet med vården79,9
87%Tillgång till sjukvård83%
60%Upplever rimlig väntetid60%
1,3 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
-0,5%Inrikes flyttnetto+0,3%
-0,9%Befolkningstillväxt0,0%
7,2VAB-dagar per förälder7,4
29,0Barn i idrott26,5
90,5%Inskrivna i förskola85,0%
12,4Barngruppsstorlek 1–3 år13,3
4,9Barn per anställd4,2
60,3%Behöriga förskollärare48,0%
Jobb & arbetsmarknad
80,3%Sysselsättningsgrad83,0%
364 200 krMedianinkomst373 600 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat79,2
23%Invånare som pendlar40%
Trygghet
52Kommunindex för trygghet64
24,0%Känner sig otrygga kvällstid20,0%
3,2%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
9,6%Anmälda brott per invånare7,8%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv62%
2,2 kmAvstånd till skyddad natur5,1 km
86%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
74%Kultur- och nöjesliv47%
1 237 krKultursatsning1 349 kr
87%Bibliotek & kulturfrämjande80%
13,2%Elever i kulturskolaSaknar data
Klimat
1838 hSoltimmar/år1996 h
705 mmRegn/år720 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 158 krSkola & förskola33 263 kr
18 919 krÄldreomsorg20 465 kr
9 191 krFunktionsnedsättning & LSS8 803 kr
6 375 krIndivid & familjeomsorg4 214 kr
5 137 krInfrastruktur & miljö5 806 kr
3 556 krKultur & fritid3 916 kr
1 191 krPolitisk verksamhet1 504 kr
614 krÖvrig verksamhet1 504 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
130 MkrTotal investering20 Mkr
0 MkrByggnader & mark1 Mkr
3 MkrMaskiner & inventarier2 Mkr
101 MkrEntrepr. & konsulter17 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 22% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 57% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,2%30,9%
M15,9%14,6%
SD21,9%24,6%
C7,3%7,1%
V6,2%4,2%
KD7,1%8,3%
L3,8%3,8%
MP4,1%4,4%
S32,2%
SD21,9%82,3%Deltagart85,8%
Kommunval 2026
S26,4%34,5%
M9,4%10,2%
SD19,6%19,6%
C10,2%13,9%
V5,9%4,0%
KD6,1%12,0%
L2,6%0,6%
MP2,9%4,6%
S26,4%
SD19,6%81,3%Deltagart84,6%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-2,3
M+2,0+2,4
SD-2,7-6,2
C-0,2-0,2
V+1,0-1,0
KD+0,9+3,3
L+1,2+1,9
MP+1,1+1,0
S-3,8-2,3
SD-2,7-6,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

