Hoppa till innehållet

Bollnäs vs Ockelbo — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BollnäsOckelbo
32,2%
S
30,9%
15,9%
M
14,6%
21,9%
SD
24,6%
7,3%
C
7,1%
6,2%
V
4,2%
7,1%
KD
8,3%
3,8%
L
3,8%
4,1%
MP
4,4%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 85,8%

Kommun 2026

BollnäsOckelbo
26,4%
S
34,5%
9,4%
M
10,2%
19,6%
SD
19,6%
10,2%
C
13,9%
5,9%
V
4,0%
6,1%
KD
12,0%
2,6%
L
0,6%
2,9%
MP
4,6%
Valdeltagande 81,3%Valdeltagande 84,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bollnäs, den ljusare undre är Ockelbo. Skillnaden är Bollnäs minus Ockelbo i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,5 %
44,5 %
36,8 %
41,0 %
38,9 %
38,4 %
34,6 %
31,7 %
36,0 %
33,2 %
32,2 %
30,9 %
+1,4
SD
3,0 %
2,0 %
8,4 %
7,8 %
18,6 %
20,7 %
19,6 %
27,3 %
24,6 %
30,8 %
21,9 %
24,6 %
-2,7
M
17,0 %
14,9 %
22,3 %
19,8 %
15,2 %
12,9 %
14,0 %
11,3 %
13,9 %
12,3 %
15,9 %
14,6 %
+1,3
C
17,0 %
16,9 %
9,6 %
12,5 %
8,4 %
11,3 %
11,3 %
11,4 %
7,5 %
7,3 %
7,3 %
7,1 %
+0,2
V
6,7 %
9,2 %
6,8 %
6,1 %
5,9 %
5,9 %
7,7 %
7,5 %
5,1 %
5,2 %
6,2 %
4,2 %
+1,9
KD
5,7 %
4,0 %
4,3 %
2,9 %
3,2 %
2,2 %
5,9 %
5,0 %
6,2 %
5,0 %
7,1 %
8,3 %
-1,2
MP
3,8 %
3,2 %
5,3 %
5,5 %
4,2 %
3,7 %
2,5 %
2,8 %
3,0 %
3,4 %
4,1 %
4,4 %
-0,3
L
4,8 %
3,1 %
5,4 %
3,4 %
3,1 %
2,1 %
3,4 %
2,0 %
2,6 %
1,9 %
3,8 %
3,8 %
-0,0
ÖVR
3,6 %
2,2 %
1,1 %
1,0 %
0,6 %
0,7 %
1,0 %
1,1 %
1,0 %
1,0 %
1,5 %
2,2 %
-0,7
FI
—
—
—
—
2,0 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD21,9%24,6%-2,7pp

Valdeltagande: Bollnäs 82,3% · Ockelbo 85,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad