Bollnäs vs Ovanåker — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
25
Trygghet
81
31
Ekonomi
43
37
Boende
64
37
Utbildning
73
36
Hälsa & vård
35
42
Livsmiljö
20
Nyckeltal
26 018 stInvånare11 272 st
33,37%Skatt inkl. region33,37%
45,9 årMedelålder46,8 år
12 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)4 500 kr/m²
980 per 100 000 invVåldsbrott389 per 100 000 inv
8,4%Ungdomsarbetslöshet8,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
800 000 kr
300 000 kr
1 750 000 kr
1 250 000 kr
1 300 000 kr
750 000 kr
Utbildning
222,2Meritvärde åk 9216,1
79,5%Behöriga till yrkesprogram83,1%
76,3%Behöriga till NV/teknik80,5%
78,8%Behöriga lärare90,3%
Hälsa & vård
79,9Nöjdhet med vården79,9
87%Tillgång till sjukvårdSaknar data
60%Upplever rimlig väntetid60%
1,3 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
-0,5%Inrikes flyttnetto-0,1%
-0,9%Befolkningstillväxt-0,6%
7,2VAB-dagar per förälder8,7
29,0Barn i idrott33,7
90,5%Inskrivna i förskola90,0%
12,4Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
4,9Barn per anställd4,6
60,3%Behöriga förskollärare74,1%
Jobb & arbetsmarknad
80,3%Sysselsättningsgrad84,4%
364 200 krMedianinkomst372 500 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat75,4
23%Invånare som pendlar22%
Trygghet
52Kommunindex för trygghet74
24,0%Känner sig otrygga kvällstid15,0%
3,2%Brottsoro påverkar livskvalitet5,1%
9,6%Anmälda brott per invånare6,7%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigtSaknar data
68%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
2,2 kmAvstånd till skyddad natur5,4 km
86%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
74%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 237 krKultursatsning1 315 kr
87%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
13,2%Elever i kulturskola15,4%
Klimat
1838 hSoltimmar/år1862 h
705 mmRegn/år734 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 158 krSkola & förskola33 900 kr
18 919 krÄldreomsorg19 116 kr
9 191 krFunktionsnedsättning & LSS7 927 kr
6 375 krIndivid & familjeomsorg5 865 kr
5 137 krInfrastruktur & miljö5 608 kr
3 556 krKultur & fritid4 109 kr
1 191 krPolitisk verksamhet1 184 kr
614 krÖvrig verksamhet782 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
130 MkrTotal investering81 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
3 MkrMaskiner & inventarier23 Mkr
101 MkrEntrepr. & konsulter54 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 22% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 29% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,2%29,1%
M15,9%15,4%
SD21,9%23,2%
C7,3%8,5%
V6,2%4,2%
KD7,1%12,1%
L3,8%3,6%
MP4,1%2,7%
S32,2%
SD21,9%82,3%Deltagart83,8%
Kommunval 2026
S26,4%23,2%
M9,4%12,8%
SD19,6%19,6%
C10,2%19,3%
V5,9%5,9%
KD6,1%17,0%
L2,6%0,3%
MP2,9%1,8%
S26,4%
SD19,6%81,3%Deltagart82,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-2,4
M+2,0+1,6
SD-2,7-1,1
C-0,2-1,4
V+1,0+0,6
KD+0,9+0,6
L+1,2+1,6
MP+1,1+0,2
S-3,8-2,4
SD-2,7-1,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

