Hoppa till innehållet

Bollnäs vs Ovanåker — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BollnäsOvanåker
32,2%
S
29,1%
15,9%
M
15,4%
21,9%
SD
23,2%
7,3%
C
8,5%
6,2%
V
4,2%
7,1%
KD
12,1%
3,8%
L
3,6%
4,1%
MP
2,7%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 83,8%

Kommun 2026

BollnäsOvanåker
26,4%
S
23,2%
9,4%
M
12,8%
19,6%
SD
19,6%
10,2%
C
19,3%
5,9%
V
5,9%
6,1%
KD
17,0%
2,6%
L
0,3%
2,9%
MP
1,8%
Valdeltagande 81,3%Valdeltagande 82,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bollnäs, den ljusare undre är Ovanåker. Skillnaden är Bollnäs minus Ovanåker i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,5 %
37,0 %
36,8 %
37,8 %
38,9 %
36,5 %
34,6 %
32,3 %
36,0 %
31,5 %
32,2 %
29,1 %
+3,1
SD
3,0 %
2,0 %
8,4 %
5,3 %
18,6 %
16,0 %
19,6 %
17,8 %
24,6 %
24,2 %
21,9 %
23,2 %
-1,3
C
17,0 %
22,9 %
9,6 %
15,7 %
8,4 %
13,4 %
11,3 %
17,0 %
7,5 %
9,9 %
7,3 %
8,5 %
-1,2
M
17,0 %
13,1 %
22,3 %
18,9 %
15,2 %
14,4 %
14,0 %
12,5 %
13,9 %
13,9 %
15,9 %
15,4 %
+0,5
KD
5,7 %
11,4 %
4,3 %
10,0 %
3,2 %
8,2 %
5,9 %
10,1 %
6,2 %
11,5 %
7,1 %
12,1 %
-5,0
V
6,7 %
4,1 %
6,8 %
3,6 %
5,9 %
3,8 %
7,7 %
4,8 %
5,1 %
3,6 %
6,2 %
4,2 %
+2,0
L
4,8 %
4,4 %
5,4 %
3,6 %
3,1 %
2,2 %
3,4 %
2,7 %
2,6 %
2,0 %
3,8 %
3,6 %
+0,1
MP
3,8 %
2,7 %
5,3 %
4,2 %
4,2 %
3,5 %
2,5 %
1,8 %
3,0 %
2,5 %
4,1 %
2,7 %
+1,4
ÖVR
3,6 %
2,4 %
1,1 %
0,9 %
0,6 %
0,9 %
1,0 %
1,1 %
1,0 %
0,8 %
1,5 %
1,2 %
+0,3
FI
—
—
—
—
2,0 %
1,1 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S32,2%29,1%+3,1pp
KD7,1%12,1%-5,0pp

Valdeltagande: Bollnäs 82,3% · Ovanåker 83,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad