Borlänge vs Falun — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
14
Trygghet
59
11
Ekonomi
45
22
Boende
58
10
Utbildning
68
26
Hälsa & vård
72
87
Livsmiljö
74
Nyckeltal
51 354 stInvånare59 974 st
34,40%Skatt inkl. region34,05%
42,5 årMedelålder43,5 år
15 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)23 800 kr/m²
1 317 per 100 000 invVåldsbrott764 per 100 000 inv
5,0%Ungdomsarbetslöshet3,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 000 000 kr
1 550 000 kr
2 600 000 kr
3 150 000 kr
1 600 000 kr
1 850 000 kr
Utbildning
208,1Meritvärde åk 9220,7
74,7%Behöriga till yrkesprogram85,2%
68,1%Behöriga till NV/teknik76,5%
73,8%Behöriga lärare82,7%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården81,0
85%Tillgång till sjukvård93%
70%Upplever rimlig väntetid70%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,3%Inrikes flyttnetto-0,0%
-0,1%Befolkningstillväxt+0,0%
8,0VAB-dagar per förälder7,7
37,0Barn i idrott37,3
89,3%Inskrivna i förskola80,7%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år13,5
5,0Barn per anställd5,0
30,9%Behöriga förskollärare37,2%
Jobb & arbetsmarknad
79,8%Sysselsättningsgrad85,6%
378 100 krMedianinkomst402 900 kr
76,6Nöjdhet med företagsklimat73,3
26%Invånare som pendlar24%
Trygghet
49Kommunindex för trygghet64
33,0%Känner sig otrygga kvällstid19,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitet4,0%
11,4%Anmälda brott per invånare7,5%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
63%Nöjdhet idrott & friluftsliv74%
1,2 kmAvstånd till skyddad natur1,7 km
72%Skötsel av naturområden91%
Kultur & fritid
52%Kultur- och nöjesliv78%
1 226 krKultursatsning1 440 kr
73%Bibliotek & kulturfrämjande86%
8,8%Elever i kulturskola10,0%
Klimat
1812 hSoltimmar/år1761 h
833 mmRegn/år755 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 501 krSkola & förskola30 708 kr
15 006 krÄldreomsorg17 252 kr
10 533 krFunktionsnedsättning & LSS8 661 kr
8 525 krIndivid & familjeomsorg6 304 kr
5 015 krInfrastruktur & miljö5 207 kr
3 450 krKultur & fritid4 394 kr
1 106 krÖvrig verksamhet285 kr
819 krPolitisk verksamhet630 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
733 MkrTotal investering600 Mkr
118 MkrByggnader & mark155 Mkr
23 MkrMaskiner & inventarier46 Mkr
553 MkrEntrepr. & konsulter399 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 22% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 30% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S33,0%29,1%
M18,0%19,6%
SD20,8%16,4%
C5,2%8,4%
V7,7%6,0%
KD5,1%6,8%
L3,9%4,6%
MP4,6%7,7%
S33,0%
SD20,8%83,7%Deltagart87,2%
Kommunval 2026
S34,5%28,7%
M19,6%21,3%
SD17,2%11,4%
C7,0%10,5%
V7,5%7,2%
KD4,9%7,2%
L3,6%7,0%
MP4,2%6,5%
S34,5%
SD17,2%82,7%Deltagart86,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,0-2,3
M+1,2+1,0
SD-3,7-2,2
C-0,1+0,2
V+1,6-0,1
KD+0,4+1,2
L+0,4+0,6
MP+0,9+1,6
S-1,0-2,3
SD-3,7-2,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

