Borlänge vs Falun — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BorlängeFalun
33,0%
S29,1%
18,0%
19,6%
20,8%
SD16,4%
5,2%
8,4%
7,7%
6,0%
5,1%
6,8%
3,9%
4,6%
4,6%
7,7%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 87,2%
Kommun 2026
BorlängeFalun
34,5%
S28,7%
19,6%
21,3%
17,2%
SD11,4%
7,0%
10,5%
7,5%
7,2%
4,9%
7,2%
3,6%
7,0%
4,2%
6,5%
Valdeltagande 82,7%Valdeltagande 86,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Borlänge, den ljusare undre är Falun. Skillnaden är Borlänge minus Falun i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,5 % 33,8 % | 39,5 % 31,5 % | 37,3 % 30,2 % | 32,7 % 28,0 % | 34,0 % 31,4 % | 33,0 % 29,1 % | +3,9 |
| M | 18,8 % 25,5 % | 23,2 % 28,9 % | 18,0 % 23,2 % | 17,1 % 19,7 % | 16,7 % 18,6 % | 18,0 % 19,6 % | -1,7 |
| SD | 3,6 % 2,5 % | 9,2 % 5,5 % | 17,7 % 12,8 % | 20,3 % 15,3 % | 24,5 % 18,6 % | 20,8 % 16,4 % | +4,4 |
| C | 7,3 % 10,5 % | 5,4 % 8,1 % | 5,1 % 8,0 % | 7,4 % 11,8 % | 5,3 % 8,1 % | 5,2 % 8,4 % | -3,2 |
| V | 7,2 % 5,9 % | 6,6 % 5,5 % | 6,2 % 5,9 % | 7,6 % 8,2 % | 6,0 % 6,0 % | 7,7 % 6,0 % | +1,7 |
| MP | 4,4 % 6,1 % | 6,0 % 8,1 % | 5,6 % 7,2 % | 3,9 % 4,9 % | 3,7 % 6,2 % | 4,6 % 7,7 % | -3,2 |
| KD | 4,4 % 5,9 % | 3,5 % 5,0 % | 3,1 % 3,8 % | 5,1 % 6,0 % | 4,8 % 5,6 % | 5,1 % 6,8 % | -1,7 |
| L | 5,7 % 6,3 % | 5,0 % 5,7 % | 3,7 % 4,5 % | 4,4 % 4,6 % | 3,5 % 4,0 % | 3,9 % 4,6 % | -0,7 |
| ÖVR | 3,2 % 3,6 % | 1,5 % 1,8 % | 1,1 % 1,0 % | 1,5 % 1,5 % | 1,5 % 1,5 % | 1,9 % 1,5 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 2,3 % 3,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,0%29,1%+3,9pp
SD20,8%16,4%+4,4ppValdeltagande: Borlänge 83,7% · Falun 87,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

