Bräcke vs Ånge — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
19
Trygghet
27
14
Ekonomi
16
66
Boende
80
34
Utbildning
21
19
Hälsa & vård
19
14
Livsmiljö
13
Nyckeltal
5 950 stInvånare9 000 st
35,09%Skatt inkl. region34,62%
48,7 årMedelålder47,7 år
800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)1 500 kr/m²
1 068 per 100 000 invVåldsbrott1 341 per 100 000 inv
4,1%Ungdomsarbetslöshet5,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
50 000 kr
100 000 kr
1 050 000 kr
800 000 kr
650 000 kr
450 000 kr
Utbildning
207,5Meritvärde åk 9205,4
75,0%Behöriga till yrkesprogram74,4%
70,0%Behöriga till NV/teknik73,3%
81,8%Behöriga lärare85,4%
Hälsa & vård
85,6Nöjdhet med vården79,7
72%Tillgång till sjukvård83%
69%Upplever rimlig väntetid50%
1,2 stLäkarbesök per invånare0,8 st
Familj & befolkning
-0,5%Inrikes flyttnetto-0,6%
-1,4%Befolkningstillväxt-0,5%
7,8VAB-dagar per förälder8,3
14,5Barn i idrott24,2
91,7%Inskrivna i förskolaSaknar data
12,8Barngruppsstorlek 1–3 år10,2
4,0Barn per anställd4,2
39,2%Behöriga förskollärare40,3%
Jobb & arbetsmarknad
82,1%Sysselsättningsgrad82,3%
366 700 krMedianinkomst378 500 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
36%Invånare som pendlar20%
Trygghet
77Kommunindex för trygghet65
8,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
0,7%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
11,9%Anmälda brott per invånare9,3%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
56%Nöjdhet idrott & friluftsliv61%
3,6 kmAvstånd till skyddad natur3,0 km
68%Skötsel av naturområden70%
Kultur & fritid
38%Kultur- och nöjesliv47%
1 476 krKultursatsning1 701 kr
71%Bibliotek & kulturfrämjande70%
21,3%Elever i kulturskola8,3%
Klimat
2173 hSoltimmar/år2085 h
802 mmRegn/år751 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 829 krSkola & förskola33 390 kr
26 979 krÄldreomsorg23 287 kr
8 830 krInfrastruktur & miljö7 514 kr
8 829 krFunktionsnedsättning & LSS8 775 kr
6 083 krIndivid & familjeomsorg4 758 kr
2 831 krKultur & fritid4 547 kr
1 468 krPolitisk verksamhet1 253 kr
311 krÖvrig verksamhet1 064 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
106 MkrTotal investering58 Mkr
0 MkrByggnader & mark8 Mkr
11 MkrMaskiner & inventarier6 Mkr
92 MkrEntrepr. & konsulter44 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S33,5%33,2%
M16,0%14,3%
SD23,6%26,4%
C7,8%5,6%
V5,2%5,2%
KD5,2%8,0%
L2,7%3,1%
MP3,5%2,4%
S33,5%
SD23,6%80,4%Deltagart82,0%
Kommunval 2026
S35,4%30,8%
M21,3%9,1%
SD11,4%13,4%
C9,1%3,5%
V4,8%4,3%
KD1,7%3,9%
L0,4%0,2%
MP1,0%0,6%
S35,4%
SD11,4%77,8%Deltagart79,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,3-4,0
M+2,8+2,0
SD-4,0-3,4
C-0,3+0,1
V+0,6+0,4
KD+0,4+2,0
L+1,5+1,3
MP+1,0+0,9
S-3,3-4,0
SD-4,0-3,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

