Burlöv vs Lomma — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
23
Trygghet
90
72
Ekonomi
88
30
Boende
87
44
Utbildning
89
78
Hälsa & vård
88
60
Livsmiljö
80
Nyckeltal
20 444 stInvånare24 677 st
31,27%Skatt inkl. region30,72%
39,8 årMedelålder43,6 år
22 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)40 500 kr/m²
1 228 per 100 000 invVåldsbrott385 per 100 000 inv
7,3%Ungdomsarbetslöshet3,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 500 000 kr
2 650 000 kr
4 100 000 kr
5 850 000 kr
2 000 000 kr
2 450 000 kr
Utbildning
218,3Meritvärde åk 9272,5
81,0%Behöriga till yrkesprogram97,0%
75,5%Behöriga till NV/teknik95,6%
85,2%Behöriga lärare92,4%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
86%Tillgång till sjukvård96%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+1,5%Inrikes flyttnetto-0,2%
+1,7%Befolkningstillväxt-0,2%
8,0VAB-dagar per förälder6,6
24,7Barn i idrott50,8
87,6%Inskrivna i förskola90,9%
12,7Barngruppsstorlek 1–3 år11,9
5,3Barn per anställd5,8
53,1%Behöriga förskollärare59,4%
Jobb & arbetsmarknad
76,4%Sysselsättningsgrad86,4%
368 100 krMedianinkomst552 100 kr
77,5Nöjdhet med företagsklimat78,2
78%Invånare som pendlar77%
Trygghet
49Kommunindex för trygghet67
30,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
9,6%Brottsoro påverkar livskvalitet5,5%
14,0%Anmälda brott per invånare7,6%
Natur & miljö
95%Närhet till natur viktigt99%
52%Nöjdhet idrott & friluftsliv65%
2,1 kmAvstånd till skyddad natur0,7 km
61%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
31%Kultur- och nöjesliv44%
1 510 krKultursatsning1 159 kr
67%Bibliotek & kulturfrämjande81%
10,3%Elever i kulturskola14,3%
Klimat
1891 hSoltimmar/år1807 h
516 mmRegn/år519 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
34 510 krSkola & förskola36 502 kr
11 416 krÄldreomsorg11 871 kr
5 393 krFunktionsnedsättning & LSS4 338 kr
4 987 krKultur & fritid3 176 kr
4 838 krIndivid & familjeomsorg2 568 kr
3 830 krInfrastruktur & miljö7 213 kr
857 krPolitisk verksamhet929 kr
820 krÖvrig verksamhet623 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
428 MkrTotal investering287 Mkr
11 MkrByggnader & mark25 Mkr
16 MkrMaskiner & inventarier8 Mkr
361 MkrEntrepr. & konsulter251 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 83% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 46% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S33,6%19,1%
M16,1%28,8%
SD19,6%14,7%
C4,7%11,9%
V12,8%2,1%
KD3,4%6,2%
L4,0%10,8%
MP4,5%5,7%
S33,6%
SD19,6%76,7%Deltagart91,9%
Kommunval 2026
S33,7%19,1%
M19,8%35,6%
SD17,3%10,4%
C4,4%4,4%
V12,6%1,4%
KD2,2%3,2%
L4,5%8,9%
MP4,4%4,1%
S33,7%
SD17,3%72,5%Deltagart91,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S+1,0-4,1
M-1,5-0,6
SD-4,6-2,9
C-0,2+3,4
V+5,7-0,1
KD+0,1+1,3
L+0,4+1,8
MP+0,8+1,1
S+1,0-4,1
SD-4,6-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

