Burlöv vs Lomma — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BurlövLomma
33,6%
S19,1%
16,1%
28,8%
19,6%
SD14,7%
4,7%
11,9%
12,8%
2,1%
3,4%
6,2%
4,0%
10,8%
4,5%
5,7%
Valdeltagande 76,7%Valdeltagande 91,9%
Kommun 2026
BurlövLomma
33,7%
S19,1%
19,8%
35,6%
17,3%
SD10,4%
4,4%
4,4%
12,6%
1,4%
2,2%
3,2%
4,5%
8,9%
4,4%
4,1%
Valdeltagande 72,5%Valdeltagande 91,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Burlöv, den ljusare undre är Lomma. Skillnaden är Burlöv minus Lomma i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 24,7 % 44,6 % | 30,9 % 49,8 % | 21,1 % 39,9 % | 19,4 % 33,2 % | 17,6 % 29,4 % | 16,1 % 28,8 % | -12,7 |
| S | 42,3 % 22,4 % | 33,6 % 14,2 % | 36,7 % 17,4 % | 32,4 % 16,7 % | 32,6 % 23,2 % | 33,6 % 19,1 % | +14,6 |
| SD | 8,0 % 3,9 % | 12,5 % 5,9 % | 19,3 % 12,6 % | 23,9 % 17,1 % | 24,2 % 17,6 % | 19,6 % 14,7 % | +4,9 |
| V | 4,3 % 1,6 % | 3,8 % 1,4 % | 4,3 % 1,3 % | 6,2 % 2,5 % | 7,2 % 2,2 % | 12,8 % 2,1 % | +10,7 |
| C | 3,2 % 5,2 % | 2,7 % 5,5 % | 3,0 % 5,8 % | 5,0 % 9,3 % | 4,9 % 8,5 % | 4,7 % 11,9 % | -7,2 |
| L | 7,4 % 11,0 % | 6,9 % 10,7 % | 4,9 % 9,9 % | 4,7 % 10,0 % | 3,6 % 8,9 % | 4,0 % 10,8 % | -6,8 |
| KD | 3,3 % 5,3 % | 2,5 % 5,6 % | 1,8 % 5,0 % | 3,5 % 6,4 % | 3,3 % 4,8 % | 3,4 % 6,2 % | -2,8 |
| MP | 3,1 % 2,9 % | 5,3 % 4,9 % | 6,1 % 5,8 % | 3,4 % 3,8 % | 3,8 % 4,5 % | 4,5 % 5,7 % | -1,1 |
| ÖVR | 3,7 % 3,1 % | 1,9 % 2,1 % | 0,9 % 0,7 % | 1,4 % 1,0 % | 2,7 % 0,8 % | 1,2 % 0,8 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 1,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,6%19,1%+14,6pp
SD19,6%14,7%+4,9ppValdeltagande: Burlöv 76,7% · Lomma 91,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

