Eda vs Arvika — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
53
Trygghet
64
23
Ekonomi
27
28
Boende
69
44
Utbildning
70
44
Hälsa & vård
50
31
Livsmiljö
20
Nyckeltal
8 289 stInvånare25 408 st
34,55%Skatt inkl. region34,03%
45,9 årMedelålder46,1 år
3 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)10 100 kr/m²
754 per 100 000 invVåldsbrott679 per 100 000 inv
4,9%Ungdomsarbetslöshet5,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
200 000 kr
650 000 kr
1 400 000 kr
2 000 000 kr
1 000 000 kr
1 350 000 kr
Utbildning
204,5Meritvärde åk 9209,5
82,8%Behöriga till yrkesprogram78,5%
75,9%Behöriga till NV/teknik72,6%
83,3%Behöriga lärare91,4%
Hälsa & vård
78,8Nöjdhet med vården78,8
Saknar dataTillgång till sjukvård83%
61%Upplever rimlig väntetid61%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,9%Inrikes flyttnetto-0,2%
-1,5%Befolkningstillväxt-0,5%
6,9VAB-dagar per förälder7,5
23,0Barn i idrott29,4
84,9%Inskrivna i förskola90,3%
12,6Barngruppsstorlek 1–3 år10,2
4,6Barn per anställd4,2
50,4%Behöriga förskollärare48,0%
Jobb & arbetsmarknad
78,9%Sysselsättningsgrad82,7%
380 300 krMedianinkomst389 800 kr
83,8Nöjdhet med företagsklimat72,0
35%Invånare som pendlar21%
Trygghet
55Kommunindex för trygghet61
14,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitet4,3%
9,8%Anmälda brott per invånare8,0%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt97%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv65%
2,0 kmAvstånd till skyddad natur4,3 km
Saknar dataSkötsel av naturområden92%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv65%
1 314 krKultursatsning1 500 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande89%
10,2%Elever i kulturskola10,7%
Klimat
1891 hSoltimmar/år1900 h
901 mmRegn/år849 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 078 krSkola & förskola33 093 kr
21 527 krÄldreomsorg19 500 kr
9 841 krFunktionsnedsättning & LSS7 501 kr
6 226 krIndivid & familjeomsorg5 427 kr
4 159 krInfrastruktur & miljö6 400 kr
2 512 krKultur & fritid3 060 kr
1 261 krÖvrig verksamhet694 kr
864 krPolitisk verksamhet994 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
84 MkrTotal investering116 Mkr
0 MkrByggnader & mark36 Mkr
16 MkrMaskiner & inventarier18 Mkr
68 MkrEntrepr. & konsulter58 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 29% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,1%32,0%
M18,4%20,2%
SD28,1%19,8%
C4,3%5,3%
V3,7%5,6%
KD9,7%6,5%
L3,3%3,7%
MP2,1%5,5%
S29,1%
SD28,1%80,2%Deltagart84,5%
Kommunval 2026
S23,1%34,4%
M24,1%23,0%
SD19,1%11,7%
C9,0%4,5%
V5,8%4,8%
KD7,3%5,1%
L2,1%0,7%
MP0,9%5,9%
S23,1%
SD19,1%71,1%Deltagart81,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,2-3,0
M+4,3+3,3
SD-1,9-3,4
C-1,9-0,7
V+0,7+0,2
KD+0,5+1,0
L+1,2+0,8
MP+0,7+1,3
S-4,2-3,0
SD-1,9-3,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

