Ekerö vs Strängnäs — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
75
Trygghet
55
85
Ekonomi
78
26
Boende
88
80
Utbildning
60
80
Hälsa & vård
52
55
Livsmiljö
80
Nyckeltal
29 062 stInvånare39 387 st
31,45%Skatt inkl. region32,50%
41,6 årMedelålder43,8 år
45 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)26 200 kr/m²
697 per 100 000 invVåldsbrott854 per 100 000 inv
3,0%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 950 000 kr
1 700 000 kr
5 800 000 kr
3 800 000 kr
3 600 000 kr
2 650 000 kr
Utbildning
239,8Meritvärde åk 9236,0
88,6%Behöriga till yrkesprogram85,9%
85,8%Behöriga till NV/teknik81,4%
87,2%Behöriga lärare83,8%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården79,7
83%Tillgång till sjukvård81%
64%Upplever rimlig väntetid61%
1,1 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
+0,6%Inrikes flyttnetto+0,3%
+0,5%Befolkningstillväxt+0,2%
7,3VAB-dagar per förälder7,7
32,6Barn i idrott29,6
91,0%Inskrivna i förskola89,0%
12,1Barngruppsstorlek 1–3 år11,2
5,8Barn per anställd5,4
30,8%Behöriga förskollärare45,9%
Jobb & arbetsmarknad
84,8%Sysselsättningsgrad82,8%
495 600 krMedianinkomst415 100 kr
70,4Nöjdhet med företagsklimat76,3
62%Invånare som pendlar48%
Trygghet
57Kommunindex för trygghet32
15,0%Känner sig otrygga kvällstid25,0%
6,3%Brottsoro påverkar livskvalitet7,8%
8,5%Anmälda brott per invånare9,4%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt97%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
1,7 kmAvstånd till skyddad natur1,4 km
84%Skötsel av naturområden81%
Kultur & fritid
38%Kultur- och nöjesliv48%
1 200 krKultursatsning1 436 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande81%
10,0%Elever i kulturskola8,0%
Klimat
1716 hSoltimmar/år1774 h
529 mmRegn/år573 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
37 595 krSkola & förskola32 512 kr
11 519 krÄldreomsorg12 365 kr
9 662 krFunktionsnedsättning & LSS7 327 kr
6 103 krInfrastruktur & miljö5 987 kr
3 601 krKultur & fritid3 985 kr
3 365 krIndivid & familjeomsorg5 724 kr
922 krPolitisk verksamhet782 kr
249 krÖvrig verksamhet509 kr
0 krHälso- och sjukvård47 kr
Investeringar · Mkr
826 MkrTotal investering331 Mkr
299 MkrByggnader & mark34 Mkr
31 MkrMaskiner & inventarier63 Mkr
495 MkrEntrepr. & konsulter235 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 51% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S20,0%24,5%
M27,0%23,8%
SD16,1%21,2%
C10,4%6,5%
V3,8%5,2%
KD6,4%6,0%
L8,0%5,9%
MP6,8%5,2%
S20,0%
SD16,1%90,4%Deltagart86,0%
Kommunval 2026
S19,7%23,1%
M28,5%31,8%
SD12,7%15,7%
C8,3%4,8%
V2,9%5,8%
KD6,4%4,3%
L5,0%3,5%
MP6,5%4,6%
S19,7%
SD12,7%88,0%Deltagart83,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,0-2,7
M+1,40,0
SD-3,1-2,2
C+1,3-0,2
V+0,1+1,2
KD+0,8+1,0
L+1,7+1,3
MP+0,7+1,0
S-3,0-2,7
SD-3,1-2,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

