Ekerö vs Strängnäs — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
EkeröSträngnäs
20,0%
S24,5%
27,0%
23,8%
16,1%
SD21,2%
10,4%
6,5%
3,8%
5,2%
6,4%
6,0%
8,0%
5,9%
6,8%
5,2%
Valdeltagande 90,4%Valdeltagande 86,0%
Kommun 2026
EkeröSträngnäs
19,7%
S23,1%
28,5%
31,8%
12,7%
SD15,7%
8,3%
4,8%
2,9%
5,8%
6,4%
4,3%
5,0%
3,5%
6,5%
4,6%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 83,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ekerö, den ljusare undre är Strängnäs. Skillnaden är Ekerö minus Strängnäs i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 44,7 % 32,4 % | 47,1 % 35,2 % | 38,9 % 28,8 % | 28,1 % 26,7 % | 25,6 % 23,8 % | 27,0 % 23,8 % | +3,2 |
| S | 17,1 % 32,5 % | 13,2 % 26,8 % | 16,1 % 27,5 % | 17,2 % 23,6 % | 23,0 % 27,2 % | 20,0 % 24,5 % | -4,4 |
| SD | 1,4 % 2,2 % | 3,4 % 6,3 % | 9,3 % 14,7 % | 16,2 % 19,8 % | 19,3 % 23,4 % | 16,1 % 21,2 % | -5,1 |
| C | 7,0 % 7,6 % | 7,3 % 6,7 % | 7,1 % 5,5 % | 11,2 % 8,0 % | 9,1 % 6,7 % | 10,4 % 6,5 % | +3,9 |
| L | 10,3 % 8,3 % | 9,3 % 7,7 % | 7,3 % 5,4 % | 7,6 % 4,9 % | 6,3 % 4,6 % | 8,0 % 5,9 % | +2,1 |
| MP | 6,6 % 4,7 % | 8,2 % 6,7 % | 8,3 % 5,9 % | 5,7 % 3,9 % | 6,1 % 4,2 % | 6,8 % 5,2 % | +1,6 |
| KD | 7,4 % 6,7 % | 7,1 % 5,4 % | 6,3 % 4,9 % | 7,8 % 5,9 % | 5,7 % 4,9 % | 6,4 % 6,0 % | +0,4 |
| V | 3,3 % 3,7 % | 3,2 % 4,2 % | 3,2 % 4,6 % | 4,8 % 6,0 % | 3,8 % 4,0 % | 3,8 % 5,2 % | -1,4 |
| FI | — — | — — | 2,9 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,2 % 2,0 % | 1,1 % 1,0 % | 0,7 % 0,7 % | 1,3 % 1,2 % | 1,1 % 1,3 % | 1,3 % 1,8 % | -0,5 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S20,0%24,5%-4,4pp
SD16,1%21,2%-5,1ppValdeltagande: Ekerö 90,4% · Strängnäs 86,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

