Ekerö vs Upplands-Bro — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
75
Trygghet
49
85
Ekonomi
80
26
Boende
19
80
Utbildning
40
80
Hälsa & vård
79
55
Livsmiljö
72
Nyckeltal
29 062 stInvånare33 333 st
31,45%Skatt inkl. region31,73%
41,6 årMedelålder38,5 år
45 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)25 800 kr/m²
697 per 100 000 invVåldsbrott1 063 per 100 000 inv
3,0%Ungdomsarbetslöshet5,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 950 000 kr
1 700 000 kr
5 800 000 kr
4 550 000 kr
3 600 000 kr
2 900 000 kr
Utbildning
239,8Meritvärde åk 9230,8
88,6%Behöriga till yrkesprogram81,2%
85,8%Behöriga till NV/teknik77,1%
87,2%Behöriga lärare82,6%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
83%Tillgång till sjukvård88%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,6%Inrikes flyttnetto+0,7%
+0,5%Befolkningstillväxt+1,4%
7,3VAB-dagar per förälder8,3
32,6Barn i idrott21,8
91,0%Inskrivna i förskola85,1%
12,1Barngruppsstorlek 1–3 år12,2
5,8Barn per anställd5,8
30,8%Behöriga förskollärare38,5%
Jobb & arbetsmarknad
84,8%Sysselsättningsgrad81,0%
495 600 krMedianinkomst398 900 kr
70,4Nöjdhet med företagsklimat72,6
62%Invånare som pendlar69%
Trygghet
57Kommunindex för trygghet55
15,0%Känner sig otrygga kvällstid32,0%
6,3%Brottsoro påverkar livskvalitet12,6%
8,5%Anmälda brott per invånare12,9%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt98%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv72%
1,7 kmAvstånd till skyddad natur1,3 km
84%Skötsel av naturområden81%
Kultur & fritid
38%Kultur- och nöjesliv43%
1 200 krKultursatsning1 328 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande81%
10,0%Elever i kulturskola15,3%
Klimat
1716 hSoltimmar/år1832 h
529 mmRegn/år538 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
37 595 krSkola & förskola33 904 kr
11 519 krÄldreomsorg10 224 kr
9 662 krFunktionsnedsättning & LSS6 559 kr
6 103 krInfrastruktur & miljö5 045 kr
3 601 krKultur & fritid3 384 kr
3 365 krIndivid & familjeomsorg3 093 kr
922 krPolitisk verksamhet901 kr
249 krÖvrig verksamhet822 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
826 MkrTotal investering1 255 Mkr
299 MkrByggnader & mark1 034 Mkr
31 MkrMaskiner & inventarier14 Mkr
495 MkrEntrepr. & konsulter201 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 62% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S20,0%29,2%
M27,0%20,5%
SD16,1%18,1%
C10,4%5,0%
V3,8%10,5%
KD6,4%5,9%
L8,0%5,1%
MP6,8%3,8%
S20,0%
SD16,1%90,4%Deltagart81,9%
Kommunval 2026
S19,7%33,4%
M28,5%21,3%
SD12,7%15,3%
C8,3%4,8%
V2,9%11,1%
KD6,4%5,5%
L5,0%4,4%
MP6,5%3,6%
S19,7%
SD12,7%88,0%Deltagart76,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,0+1,0
M+1,4-0,9
SD-3,1-4,7
C+1,3-0,4
V+0,1+3,5
KD+0,8+0,4
L+1,7+0,7
MP+0,7+0,4
S-3,0+1,0
SD-3,1-4,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

