Ekerö vs Upplands-Bro — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
EkeröUpplands-Bro
20,0%
S29,2%
27,0%
20,5%
16,1%
SD18,1%
10,4%
5,0%
3,8%
10,5%
6,4%
5,9%
8,0%
5,1%
6,8%
3,8%
Valdeltagande 90,4%Valdeltagande 81,9%
Kommun 2026
EkeröUpplands-Bro
19,7%
S33,4%
28,5%
21,3%
12,7%
SD15,3%
8,3%
4,8%
2,9%
11,1%
6,4%
5,5%
5,0%
4,4%
6,5%
3,6%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 76,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ekerö, den ljusare undre är Upplands-Bro. Skillnaden är Ekerö minus Upplands-Bro i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 44,7 % 31,9 % | 47,1 % 35,0 % | 38,9 % 27,3 % | 28,1 % 23,2 % | 25,6 % 21,4 % | 27,0 % 20,5 % | +6,4 |
| S | 17,1 % 32,4 % | 13,2 % 27,7 % | 16,1 % 29,6 % | 17,2 % 26,2 % | 23,0 % 28,2 % | 20,0 % 29,2 % | -9,2 |
| SD | 1,4 % 2,6 % | 3,4 % 5,2 % | 9,3 % 12,3 % | 16,2 % 20,1 % | 19,3 % 22,8 % | 16,1 % 18,1 % | -1,9 |
| C | 7,0 % 4,4 % | 7,3 % 4,2 % | 7,1 % 4,0 % | 11,2 % 6,0 % | 9,1 % 5,3 % | 10,4 % 5,0 % | +5,5 |
| V | 3,3 % 5,7 % | 3,2 % 4,5 % | 3,2 % 4,9 % | 4,8 % 6,7 % | 3,8 % 7,0 % | 3,8 % 10,5 % | -6,7 |
| L | 10,3 % 7,7 % | 9,3 % 8,2 % | 7,3 % 6,7 % | 7,6 % 5,4 % | 6,3 % 4,3 % | 8,0 % 5,1 % | +3,0 |
| KD | 7,4 % 8,4 % | 7,1 % 7,0 % | 6,3 % 5,7 % | 7,8 % 7,5 % | 5,7 % 5,5 % | 6,4 % 5,9 % | +0,5 |
| MP | 6,6 % 5,0 % | 8,2 % 6,8 % | 8,3 % 6,4 % | 5,7 % 3,3 % | 6,1 % 3,4 % | 6,8 % 3,8 % | +3,1 |
| FI | — — | — — | 2,9 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,2 % 1,9 % | 1,1 % 1,4 % | 0,7 % 1,3 % | 1,3 % 1,7 % | 1,1 % 1,9 % | 1,3 % 1,9 % | -0,6 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S20,0%29,2%-9,2ppValdeltagande: Ekerö 90,4% · Upplands-Bro 81,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

