Eksjö vs Aneby — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
26
Trygghet
57
26
Ekonomi
43
88
Boende
68
55
Utbildning
71
60
Hälsa & vård
54
32
Livsmiljö
52
Nyckeltal
17 660 stInvånare6 851 st
34,02%Skatt inkl. region33,85%
44,9 årMedelålder43,8 år
14 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)5 800 kr/m²
1 444 per 100 000 invVåldsbrott1 026 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet5,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
900 000 kr
400 000 kr
1 900 000 kr
1 800 000 kr
1 150 000 kr
750 000 kr
Utbildning
215,8Meritvärde åk 9208,3
81,3%Behöriga till yrkesprogram87,7%
72,0%Behöriga till NV/teknik84,0%
79,6%Behöriga lärare91,1%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården80,5
79%Tillgång till sjukvård84%
76%Upplever rimlig väntetid76%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+0,0%Inrikes flyttnetto+0,5%
-0,7%Befolkningstillväxt+0,8%
6,7VAB-dagar per förälder6,4
29,6Barn i idrott22,4
88,3%Inskrivna i förskola80,2%
11,4Barngruppsstorlek 1–3 år10,3
4,9Barn per anställd4,9
46,4%Behöriga förskollärare54,6%
Jobb & arbetsmarknad
82,1%Sysselsättningsgrad85,9%
385 400 krMedianinkomst386 300 kr
78,8Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
26%Invånare som pendlar51%
Trygghet
66Kommunindex för trygghet58
18,0%Känner sig otrygga kvällstid15,0%
7,8%Brottsoro påverkar livskvalitet6,6%
11,9%Anmälda brott per invånare7,8%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt99%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv74%
2,7 kmAvstånd till skyddad natur2,5 km
85%Skötsel av naturområden83%
Kultur & fritid
63%Kultur- och nöjesliv56%
1 388 krKultursatsning1 299 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjande84%
13,7%Elever i kulturskola20,7%
Klimat
1761 hSoltimmar/år1924 h
577 mmRegn/år574 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 993 krSkola & förskola35 202 kr
16 294 krÄldreomsorg15 363 kr
11 016 krFunktionsnedsättning & LSS7 994 kr
7 147 krIndivid & familjeomsorg6 610 kr
5 411 krInfrastruktur & miljö4 207 kr
3 496 krKultur & fritid1 993 kr
779 krPolitisk verksamhet1 066 kr
736 krÖvrig verksamhet354 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
54 MkrTotal investering56 Mkr
15 MkrByggnader & mark0 Mkr
16 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
22 MkrEntrepr. & konsulter41 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 52% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 20% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,0%22,2%
M19,0%18,1%
SD20,8%23,9%
C8,6%8,8%
V5,3%4,2%
KD9,5%13,3%
L5,1%4,5%
MP4,2%3,0%
S26,0%
SD20,8%86,1%Deltagart88,1%
Kommunval 2026
S28,4%23,5%
M24,9%20,4%
SD12,4%15,8%
C13,6%18,5%
V5,7%4,4%
KD7,5%12,8%
L3,3%2,6%
MP3,5%0,4%
S28,4%
SD12,4%83,9%Deltagart86,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,5-2,8
M+1,2+1,3
SD-3,6-3,0
C-0,5-0,4
V+1,7+1,5
KD+1,5+1,8
L+1,3+1,0
MP+1,2+0,3
S-2,5-2,8
SD-3,6-3,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

