Eksjö vs Vetlanda — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
26
Trygghet
60
26
Ekonomi
30
88
Boende
87
55
Utbildning
19
60
Hälsa & vård
68
32
Livsmiljö
26
Nyckeltal
17 660 stInvånare27 313 st
34,02%Skatt inkl. region33,77%
44,9 årMedelålder44,5 år
14 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)13 400 kr/m²
1 444 per 100 000 invVåldsbrott915 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet5,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
900 000 kr
850 000 kr
1 900 000 kr
1 650 000 kr
1 150 000 kr
1 050 000 kr
Utbildning
215,8Meritvärde åk 9204,6
81,3%Behöriga till yrkesprogram76,6%
72,0%Behöriga till NV/teknik69,5%
79,6%Behöriga lärare76,8%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården80,5
79%Tillgång till sjukvård85%
76%Upplever rimlig väntetid76%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+0,0%Inrikes flyttnetto-0,4%
-0,7%Befolkningstillväxt-0,8%
6,7VAB-dagar per förälder7,2
29,6Barn i idrott29,2
88,3%Inskrivna i förskola87,0%
11,4Barngruppsstorlek 1–3 år12,0
4,9Barn per anställd4,8
46,4%Behöriga förskollärare51,9%
Jobb & arbetsmarknad
82,1%Sysselsättningsgrad82,8%
385 400 krMedianinkomst383 400 kr
78,8Nöjdhet med företagsklimat79,2
26%Invånare som pendlar24%
Trygghet
66Kommunindex för trygghet61
18,0%Känner sig otrygga kvällstid23,0%
7,8%Brottsoro påverkar livskvalitet6,3%
11,9%Anmälda brott per invånare8,7%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt96%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv65%
2,7 kmAvstånd till skyddad natur2,3 km
85%Skötsel av naturområden91%
Kultur & fritid
63%Kultur- och nöjesliv28%
1 388 krKultursatsning1 056 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjande77%
13,7%Elever i kulturskola11,9%
Klimat
1761 hSoltimmar/år1769 h
577 mmRegn/år590 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 993 krSkola & förskola33 986 kr
16 294 krÄldreomsorg16 753 kr
11 016 krFunktionsnedsättning & LSS8 823 kr
7 147 krIndivid & familjeomsorg5 538 kr
5 411 krInfrastruktur & miljö5 561 kr
3 496 krKultur & fritid3 195 kr
779 krPolitisk verksamhet601 kr
736 krÖvrig verksamhet273 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
54 MkrTotal investering166 Mkr
15 MkrByggnader & mark1 Mkr
16 MkrMaskiner & inventarier15 Mkr
22 MkrEntrepr. & konsulter103 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 52% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 29% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,0%24,9%
M19,0%18,4%
SD20,8%24,4%
C8,6%6,8%
V5,3%5,9%
KD9,5%10,7%
L5,1%4,3%
MP4,2%2,8%
S26,0%
SD20,8%86,1%Deltagart84,8%
Kommunval 2026
S28,4%26,5%
M24,9%20,2%
SD12,4%14,8%
C13,6%7,3%
V5,7%5,1%
KD7,5%9,8%
L3,3%0,7%
MP3,5%2,3%
S28,4%
SD12,4%83,9%Deltagart82,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,5-2,6
M+1,2+0,7
SD-3,6-3,5
C-0,5-0,8
V+1,7+2,9
KD+1,5+1,1
L+1,3+1,4
MP+1,2+0,4
S-2,5-2,6
SD-3,6-3,5Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

