Eksjö vs Vetlanda — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
EksjöVetlanda
26,0%
S24,9%
19,0%
18,4%
20,8%
SD24,4%
8,6%
6,8%
5,3%
5,9%
9,5%
10,7%
5,1%
4,3%
4,2%
2,8%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 84,8%
Kommun 2026
EksjöVetlanda
28,4%
S26,5%
24,9%
20,2%
12,4%
SD14,8%
13,6%
7,3%
5,7%
5,1%
7,5%
9,8%
3,3%
0,7%
3,5%
2,3%
Valdeltagande 83,9%Valdeltagande 82,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Eksjö, den ljusare undre är Vetlanda. Skillnaden är Eksjö minus Vetlanda i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,7 % 35,9 % | 27,7 % 30,4 % | 30,9 % 32,1 % | 26,7 % 27,8 % | 28,5 % 27,5 % | 26,0 % 24,9 % | +1,1 |
| M | 23,9 % 19,6 % | 28,6 % 25,3 % | 20,5 % 18,3 % | 17,0 % 16,9 % | 17,8 % 17,7 % | 19,0 % 18,4 % | +0,6 |
| SD | 2,8 % 2,7 % | 5,8 % 6,6 % | 13,3 % 16,4 % | 19,6 % 22,1 % | 24,4 % 27,9 % | 20,8 % 24,4 % | -3,6 |
| KD | 13,9 % 14,4 % | 11,2 % 11,3 % | 8,6 % 9,3 % | 10,5 % 11,6 % | 8,0 % 9,6 % | 9,5 % 10,7 % | -1,3 |
| C | 12,2 % 13,0 % | 11,1 % 11,4 % | 11,2 % 11,0 % | 12,4 % 10,9 % | 9,1 % 7,6 % | 8,6 % 6,8 % | +1,7 |
| L | 5,6 % 5,5 % | 6,0 % 5,5 % | 4,3 % 3,5 % | 4,4 % 3,5 % | 3,8 % 2,9 % | 5,1 % 4,3 % | +0,8 |
| V | 3,6 % 4,4 % | 3,6 % 4,3 % | 3,4 % 3,5 % | 4,7 % 3,9 % | 3,6 % 3,0 % | 5,3 % 5,9 % | -0,6 |
| MP | 3,7 % 3,2 % | 5,2 % 4,5 % | 5,4 % 4,1 % | 3,2 % 2,1 % | 3,0 % 2,4 % | 4,2 % 2,8 % | +1,4 |
| ÖVR | 1,6 % 1,3 % | 0,7 % 0,6 % | 0,9 % 0,7 % | 1,5 % 1,1 % | 1,9 % 1,4 % | 1,6 % 1,8 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD20,8%24,4%-3,6ppValdeltagande: Eksjö 86,1% · Vetlanda 84,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

