Eksjö vs Ydre — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
26
Trygghet
86
26
Ekonomi
41
88
Boende
38
55
Utbildning
62
60
Hälsa & vård
59
32
Livsmiljö
24
Nyckeltal
17 660 stInvånare3 619 st
34,02%Skatt inkl. region34,10%
44,9 årMedelålder48,6 år
14 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)27 400 kr/m²
1 444 per 100 000 invVåldsbrott414 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet4,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
900 000 kr
1 800 000 kr
1 900 000 kr
1 450 000 kr
1 150 000 kr
1 300 000 kr
Utbildning
215,8Meritvärde åk 9228,5
81,3%Behöriga till yrkesprogram82,9%
72,0%Behöriga till NV/teknik80,5%
79,6%Behöriga lärare88,1%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården79,7
79%Tillgång till sjukvård86%
76%Upplever rimlig väntetid62%
1,0 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
+0,0%Inrikes flyttnetto+0,3%
-0,7%Befolkningstillväxt-0,2%
6,7VAB-dagar per förälder6,7
29,6Barn i idrott21,1
88,3%Inskrivna i förskola81,9%
11,4Barngruppsstorlek 1–3 år10,8
4,9Barn per anställd5,0
46,4%Behöriga förskollärare44,9%
Jobb & arbetsmarknad
82,1%Sysselsättningsgrad85,2%
385 400 krMedianinkomst378 600 kr
78,8Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
26%Invånare som pendlar44%
Trygghet
66Kommunindex för trygghet53
18,0%Känner sig otrygga kvällstid9,0%
7,8%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
11,9%Anmälda brott per invånare5,7%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
2,7 kmAvstånd till skyddad natur2,5 km
85%Skötsel av naturområden88%
Kultur & fritid
63%Kultur- och nöjesliv67%
1 388 krKultursatsning1 950 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjande89%
13,7%Elever i kulturskola23,5%
Klimat
1761 hSoltimmar/år1991 h
577 mmRegn/år564 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 993 krSkola & förskola30 126 kr
16 294 krÄldreomsorg22 248 kr
11 016 krFunktionsnedsättning & LSS4 801 kr
7 147 krIndivid & familjeomsorg7 195 kr
5 411 krInfrastruktur & miljö5 493 kr
3 496 krKultur & fritid3 211 kr
779 krPolitisk verksamhet1 944 kr
736 krÖvrig verksamhet−35 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
54 MkrTotal investering18 Mkr
15 MkrByggnader & mark0 Mkr
16 MkrMaskiner & inventarier2 Mkr
22 MkrEntrepr. & konsulter15 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 52% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 69% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,0%21,9%
M19,0%18,0%
SD20,8%21,7%
C8,6%12,6%
V5,3%3,5%
KD9,5%11,2%
L5,1%4,2%
MP4,2%5,2%
S26,0%
SD20,8%86,1%Deltagart89,7%
Kommunval 2026
S28,4%22,5%
M24,9%23,6%
SD12,4%12,7%
C13,6%31,5%
V5,7%4,2%
KD7,5%3,8%
L3,3%0,6%
MP3,5%0,9%
S28,4%
SD12,4%83,9%Deltagart86,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,5-4,0
M+1,2+1,9
SD-3,6-2,9
C-0,5+1,3
V+1,7+0,6
KD+1,5+0,4
L+1,3+0,9
MP+1,2+1,2
S-2,5-4,0
SD-3,6-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

