Hoppa till innehållet

Eksjö vs Ydre — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EksjöYdre
26,0%
S
21,9%
19,0%
M
18,0%
20,8%
SD
21,7%
8,6%
C
12,6%
5,3%
V
3,5%
9,5%
KD
11,2%
5,1%
L
4,2%
4,2%
MP
5,2%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 89,7%

Kommun 2026

EksjöYdre
28,4%
S
22,5%
24,9%
M
23,6%
12,4%
SD
12,7%
13,6%
C
31,5%
5,7%
V
4,2%
7,5%
KD
3,8%
3,3%
L
0,6%
3,5%
MP
0,9%
Valdeltagande 83,9%Valdeltagande 86,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Eksjö, den ljusare undre är Ydre. Skillnaden är Eksjö minus Ydre i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
32,7 %
30,8 %
27,7 %
28,1 %
30,9 %
29,1 %
26,7 %
22,9 %
28,5 %
25,9 %
26,0 %
21,9 %
+4,1
M
23,9 %
20,3 %
28,6 %
25,6 %
20,5 %
17,6 %
17,0 %
15,8 %
17,8 %
16,2 %
19,0 %
18,0 %
+1,0
SD
2,8 %
2,5 %
5,8 %
5,8 %
13,3 %
14,3 %
19,6 %
20,5 %
24,4 %
24,5 %
20,8 %
21,7 %
-0,9
C
12,2 %
19,0 %
11,1 %
16,0 %
11,2 %
16,4 %
12,4 %
14,9 %
9,1 %
11,2 %
8,6 %
12,6 %
-4,0
KD
13,9 %
14,4 %
11,2 %
11,3 %
8,6 %
9,7 %
10,5 %
12,4 %
8,0 %
10,8 %
9,5 %
11,2 %
-1,7
L
5,6 %
4,3 %
6,0 %
5,1 %
4,3 %
3,4 %
4,4 %
3,6 %
3,8 %
3,3 %
5,1 %
4,2 %
+0,9
V
3,6 %
3,6 %
3,6 %
2,9 %
3,4 %
3,2 %
4,7 %
5,5 %
3,6 %
2,9 %
5,3 %
3,5 %
+1,8
MP
3,7 %
3,8 %
5,2 %
4,9 %
5,4 %
4,3 %
3,2 %
3,0 %
3,0 %
4,0 %
4,2 %
5,2 %
-1,0
ÖVR
1,6 %
1,2 %
0,7 %
0,3 %
0,9 %
0,5 %
1,5 %
1,4 %
1,9 %
1,2 %
1,6 %
1,8 %
-0,2
FI
—
—
—
—
1,6 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S26,0%21,9%+4,1pp
C8,6%12,6%-4,0pp

Valdeltagande: Eksjö 86,1% · Ydre 89,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad