Enköping vs Upplands-Bro — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
35
Trygghet
49
68
Ekonomi
80
13
Boende
19
26
Utbildning
40
61
Hälsa & vård
79
27
Livsmiljö
72
Nyckeltal
48 804 stInvånare33 333 st
33,05%Skatt inkl. region31,73%
42,2 årMedelålder38,5 år
21 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)25 800 kr/m²
1 021 per 100 000 invVåldsbrott1 063 per 100 000 inv
5,7%Ungdomsarbetslöshet5,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 400 000 kr
1 700 000 kr
3 550 000 kr
4 550 000 kr
2 150 000 kr
2 900 000 kr
Utbildning
219,5Meritvärde åk 9230,8
82,3%Behöriga till yrkesprogram81,2%
77,4%Behöriga till NV/teknik77,1%
86,9%Behöriga lärare82,6%
Hälsa & vård
81,3Nöjdhet med vården80,4
85%Tillgång till sjukvård88%
61%Upplever rimlig väntetid64%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,2%Inrikes flyttnetto+0,7%
+0,4%Befolkningstillväxt+1,4%
8,6VAB-dagar per förälder8,3
26,6Barn i idrott21,8
84,0%Inskrivna i förskola85,1%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år12,2
4,9Barn per anställd5,8
34,9%Behöriga förskollärare38,5%
Jobb & arbetsmarknad
83,4%Sysselsättningsgrad81,0%
396 800 krMedianinkomst398 900 kr
72,1Nöjdhet med företagsklimat72,6
41%Invånare som pendlar69%
Trygghet
51Kommunindex för trygghet55
24,0%Känner sig otrygga kvällstid32,0%
6,1%Brottsoro påverkar livskvalitet12,6%
11,7%Anmälda brott per invånare12,9%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv72%
3,1 kmAvstånd till skyddad natur1,3 km
89%Skötsel av naturområden81%
Kultur & fritid
37%Kultur- och nöjesliv43%
1 063 krKultursatsning1 328 kr
79%Bibliotek & kulturfrämjande81%
11,6%Elever i kulturskola15,3%
Klimat
1947 hSoltimmar/år1832 h
572 mmRegn/år538 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 708 krSkola & förskola33 904 kr
14 287 krÄldreomsorg10 224 kr
9 836 krFunktionsnedsättning & LSS6 559 kr
5 484 krIndivid & familjeomsorg3 093 kr
4 263 krInfrastruktur & miljö5 045 kr
3 663 krKultur & fritid3 384 kr
768 krPolitisk verksamhet901 kr
634 krÖvrig verksamhet822 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
1 160 MkrTotal investering1 255 Mkr
1 MkrByggnader & mark1 034 Mkr
22 MkrMaskiner & inventarier14 Mkr
1 074 MkrEntrepr. & konsulter201 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 33% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 62% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,9%29,2%
M22,0%20,5%
SD22,5%18,1%
C6,1%5,0%
V6,3%10,5%
KD7,4%5,9%
L4,4%5,1%
MP3,9%3,8%
S25,9%
SD22,5%85,2%Deltagart81,9%
Kommunval 2026
S25,6%33,4%
M21,7%21,3%
SD17,9%15,3%
C6,3%4,8%
V6,4%11,1%
KD6,5%5,5%
L2,5%4,4%
MP3,6%3,6%
S25,6%
SD17,9%82,5%Deltagart76,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,0+1,0
M+0,3-0,9
SD-2,2-4,7
C-0,6-0,4
V+2,0+3,5
KD+1,1+0,4
L+0,8+0,7
MP+0,6+0,4
S-2,0+1,0
SD-2,2-4,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

