Enköping vs Upplands-Bro — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
EnköpingUpplands-Bro
25,9%
S29,2%
22,0%
20,5%
22,5%
SD18,1%
6,1%
5,0%
6,3%
10,5%
7,4%
5,9%
4,4%
5,1%
3,9%
3,8%
Valdeltagande 85,2%Valdeltagande 81,9%
Kommun 2026
EnköpingUpplands-Bro
25,6%
S33,4%
21,7%
21,3%
17,9%
SD15,3%
6,3%
4,8%
6,4%
11,1%
6,5%
5,5%
2,5%
4,4%
3,6%
3,6%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 76,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Enköping, den ljusare undre är Upplands-Bro. Skillnaden är Enköping minus Upplands-Bro i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,1 % 31,9 % | 34,8 % 35,0 % | 26,5 % 27,3 % | 22,9 % 23,2 % | 21,7 % 21,4 % | 22,0 % 20,5 % | +1,4 |
| S | 34,2 % 32,4 % | 29,1 % 27,7 % | 30,2 % 29,6 % | 26,1 % 26,2 % | 27,9 % 28,2 % | 25,9 % 29,2 % | -3,3 |
| SD | 2,3 % 2,6 % | 5,4 % 5,2 % | 13,5 % 12,3 % | 20,4 % 20,1 % | 24,7 % 22,8 % | 22,5 % 18,1 % | +4,4 |
| C | 12,5 % 4,4 % | 10,0 % 4,2 % | 8,9 % 4,0 % | 10,0 % 6,0 % | 6,7 % 5,3 % | 6,1 % 5,0 % | +1,1 |
| V | 3,8 % 5,7 % | 3,6 % 4,5 % | 3,7 % 4,9 % | 4,7 % 6,7 % | 4,2 % 7,0 % | 6,3 % 10,5 % | -4,3 |
| KD | 5,9 % 8,4 % | 4,6 % 7,0 % | 4,0 % 5,7 % | 6,6 % 7,5 % | 6,4 % 5,5 % | 7,4 % 5,9 % | +1,5 |
| L | 5,2 % 7,7 % | 5,3 % 8,2 % | 5,0 % 6,7 % | 4,6 % 5,4 % | 3,6 % 4,3 % | 4,4 % 5,1 % | -0,6 |
| MP | 4,4 % 5,0 % | 6,0 % 6,8 % | 5,5 % 6,4 % | 3,1 % 3,3 % | 3,4 % 3,4 % | 3,9 % 3,8 % | +0,2 |
| ÖVR | 2,7 % 1,9 % | 1,1 % 1,4 % | 1,0 % 1,3 % | 1,7 % 1,7 % | 1,5 % 1,9 % | 1,6 % 1,9 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 1,7 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,9%29,2%-3,3pp
SD22,5%18,1%+4,4ppValdeltagande: Enköping 85,2% · Upplands-Bro 81,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

