Eslöv vs Höör — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
19
Trygghet
54
76
Ekonomi
68
38
Boende
89
40
Utbildning
68
32
Hälsa & vård
23
84
Livsmiljö
78
Nyckeltal
35 126 stInvånare17 680 st
31,72%Skatt inkl. region32,63%
41,3 årMedelålder43,0 år
15 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)19 400 kr/m²
1 056 per 100 000 invVåldsbrott915 per 100 000 inv
6,8%Ungdomsarbetslöshet5,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 000 000 kr
1 250 000 kr
2 800 000 kr
2 600 000 kr
1 450 000 kr
1 400 000 kr
Utbildning
222,0Meritvärde åk 9234,6
78,3%Behöriga till yrkesprogram88,9%
71,2%Behöriga till NV/teknik85,2%
90,6%Behöriga lärare78,3%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
84%Tillgång till sjukvård90%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+0,5%Inrikes flyttnetto+0,6%
+0,6%Befolkningstillväxt+0,9%
8,0VAB-dagar per förälder7,3
23,8Barn i idrott31,3
89,7%Inskrivna i förskola91,3%
13,9Barngruppsstorlek 1–3 år10,9
5,6Barn per anställd5,6
49,6%Behöriga förskollärare44,0%
Jobb & arbetsmarknad
80,6%Sysselsättningsgrad83,6%
385 700 krMedianinkomst402 500 kr
69,0Nöjdhet med företagsklimat70,9
60%Invånare som pendlar61%
Trygghet
45Kommunindex för trygghet54
32,0%Känner sig otrygga kvällstid19,0%
7,9%Brottsoro påverkar livskvalitet4,7%
10,4%Anmälda brott per invånare9,5%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
61%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
1,9 kmAvstånd till skyddad natur1,2 km
71%Skötsel av naturområden89%
Kultur & fritid
54%Kultur- och nöjesliv53%
1 394 krKultursatsning977 kr
78%Bibliotek & kulturfrämjande79%
11,0%Elever i kulturskola15,6%
Klimat
1781 hSoltimmar/år1786 h
589 mmRegn/år566 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
34 628 krSkola & förskola31 677 kr
12 285 krÄldreomsorg13 597 kr
9 450 krFunktionsnedsättning & LSS8 070 kr
5 790 krInfrastruktur & miljö5 261 kr
5 427 krIndivid & familjeomsorg2 933 kr
3 877 krKultur & fritid3 320 kr
745 krPolitisk verksamhet948 kr
421 krÖvrig verksamhet624 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
380 MkrTotal investering154 Mkr
19 MkrByggnader & mark16 Mkr
23 MkrMaskiner & inventarier15 Mkr
332 MkrEntrepr. & konsulter113 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 75% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,3%21,0%
M18,4%19,7%
SD25,9%25,9%
C5,7%6,2%
V7,9%5,8%
KD5,2%6,5%
L4,3%4,7%
MP4,9%8,3%
S26,3%
SD25,9%83,6%Deltagart86,3%
Kommunval 2026
S29,9%18,9%
M17,8%30,8%
SD25,1%19,3%
C6,8%6,9%
V8,5%6,4%
KD4,4%3,7%
L2,5%3,1%
MP4,1%8,3%
S29,9%
SD25,1%80,8%Deltagart84,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,0-2,1
M+0,7+2,1
SD-4,8-4,8
C+0,5+0,9
V+3,2+0,6
KD+0,5+0,5
L+0,7+0,4
MP+1,3+2,1
S-2,0-2,1
SD-4,8-4,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

