Hoppa till innehållet

Eslöv vs Höör — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EslövHöör
26,3%
S
21,0%
18,4%
M
19,7%
25,9%
SD
25,9%
5,7%
C
6,2%
7,9%
V
5,8%
5,2%
KD
6,5%
4,3%
L
4,7%
4,9%
MP
8,3%
Valdeltagande 83,6%Valdeltagande 86,3%

Kommun 2026

EslövHöör
29,9%
S
18,9%
17,8%
M
30,8%
25,1%
SD
19,3%
6,8%
C
6,9%
8,5%
V
6,4%
4,4%
KD
3,7%
2,5%
L
3,1%
4,1%
MP
8,3%
Valdeltagande 80,8%Valdeltagande 84,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Eslöv, den ljusare undre är Höör. Skillnaden är Eslöv minus Höör i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
40,1 %
30,7 %
32,2 %
22,8 %
32,8 %
25,5 %
27,4 %
19,3 %
28,3 %
23,1 %
26,3 %
21,0 %
+5,3
M
22,2 %
28,2 %
29,6 %
34,6 %
20,0 %
22,4 %
17,6 %
18,9 %
17,7 %
17,6 %
18,4 %
19,7 %
-1,3
SD
8,4 %
7,7 %
11,8 %
11,5 %
21,5 %
21,0 %
28,0 %
28,2 %
30,6 %
30,6 %
25,9 %
25,9 %
-0,0
C
9,3 %
8,6 %
7,0 %
6,2 %
6,7 %
7,0 %
7,3 %
7,8 %
5,1 %
5,3 %
5,7 %
6,2 %
-0,5
MP
3,1 %
5,2 %
4,8 %
7,4 %
5,7 %
7,8 %
3,3 %
5,6 %
3,6 %
6,2 %
4,9 %
8,3 %
-3,4
V
3,5 %
3,8 %
3,2 %
3,7 %
3,7 %
4,2 %
5,2 %
6,2 %
4,7 %
5,2 %
7,9 %
5,8 %
+2,1
L
7,0 %
7,2 %
7,0 %
7,2 %
4,4 %
4,8 %
4,4 %
5,5 %
3,6 %
4,3 %
4,3 %
4,7 %
-0,4
KD
3,9 %
5,7 %
2,8 %
4,6 %
2,3 %
3,8 %
4,8 %
6,4 %
4,7 %
6,0 %
5,2 %
6,5 %
-1,2
ÖVR
2,4 %
3,0 %
1,6 %
1,8 %
0,9 %
1,2 %
1,9 %
2,1 %
1,6 %
1,7 %
1,5 %
1,9 %
-0,4
FI
—
—
—
—
2,0 %
2,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S26,3%21,0%+5,3pp
V7,9%5,8%+2,1pp
MP4,9%8,3%-3,4pp

Valdeltagande: Eslöv 83,6% · Höör 86,3%

Data: ValmyndighetenUppdaterad