Eslöv vs Kävlinge — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
19
Trygghet
88
76
Ekonomi
87
38
Boende
60
40
Utbildning
88
32
Hälsa & vård
78
84
Livsmiljö
78
Nyckeltal
35 126 stInvånare32 655 st
31,72%Skatt inkl. region29,59%
41,3 årMedelålder41,6 år
15 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)24 600 kr/m²
1 056 per 100 000 invVåldsbrott587 per 100 000 inv
6,8%Ungdomsarbetslöshet4,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 000 000 kr
1 600 000 kr
2 800 000 kr
4 100 000 kr
1 450 000 kr
2 150 000 kr
Utbildning
222,0Meritvärde åk 9238,7
78,3%Behöriga till yrkesprogram89,0%
71,2%Behöriga till NV/teknik85,9%
90,6%Behöriga lärare92,0%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
84%Tillgång till sjukvård92%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+0,5%Inrikes flyttnetto+0,5%
+0,6%Befolkningstillväxt+0,5%
8,0VAB-dagar per förälder6,9
23,8Barn i idrott37,2
89,7%Inskrivna i förskola89,8%
13,9Barngruppsstorlek 1–3 år8,8
5,6Barn per anställd5,6
49,6%Behöriga förskollärare51,2%
Jobb & arbetsmarknad
80,6%Sysselsättningsgrad86,1%
385 700 krMedianinkomst448 200 kr
69,0Nöjdhet med företagsklimat70,2
60%Invånare som pendlar71%
Trygghet
45Kommunindex för trygghet53
32,0%Känner sig otrygga kvällstid24,0%
7,9%Brottsoro påverkar livskvalitet4,3%
10,4%Anmälda brott per invånare8,3%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
61%Nöjdhet idrott & friluftsliv67%
1,9 kmAvstånd till skyddad natur2,0 km
71%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
54%Kultur- och nöjesliv27%
1 394 krKultursatsning815 kr
78%Bibliotek & kulturfrämjande74%
11,0%Elever i kulturskola13,7%
Klimat
1781 hSoltimmar/år1662 h
589 mmRegn/år542 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
34 628 krSkola & förskola33 109 kr
12 285 krÄldreomsorg9 413 kr
9 450 krFunktionsnedsättning & LSS6 846 kr
5 790 krInfrastruktur & miljö4 326 kr
5 427 krIndivid & familjeomsorg2 589 kr
3 877 krKultur & fritid3 062 kr
745 krPolitisk verksamhet652 kr
421 krÖvrig verksamhet180 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
380 MkrTotal investering312 Mkr
19 MkrByggnader & mark216 Mkr
23 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
332 MkrEntrepr. & konsulter88 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 75% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,3%21,9%
M18,4%26,6%
SD25,9%22,8%
C5,7%7,4%
V7,9%3,5%
KD5,2%5,6%
L4,3%6,2%
MP4,9%4,8%
S26,3%
SD25,9%83,6%Deltagart89,4%
Kommunval 2026
S29,9%18,4%
M17,8%32,9%
SD25,1%16,1%
C6,8%4,7%
V8,5%3,1%
KD4,4%2,6%
L2,5%2,9%
MP4,1%5,3%
S29,9%
SD25,1%80,8%Deltagart87,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,0-3,2
M+0,7+2,1
SD-4,8-4,0
C+0,5+0,6
V+3,2+0,9
KD+0,5+1,0
L+0,7+1,0
MP+1,3+1,4
S-2,0-3,2
SD-4,8-4,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

