Eslöv vs Kävlinge — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
EslövKävlinge
26,3%
S21,9%
18,4%
26,6%
25,9%
SD22,8%
5,7%
7,4%
7,9%
3,5%
5,2%
5,6%
4,3%
6,2%
4,9%
4,8%
Valdeltagande 83,6%Valdeltagande 89,4%
Kommun 2026
EslövKävlinge
29,9%
S18,4%
17,8%
32,9%
25,1%
SD16,1%
6,8%
4,7%
8,5%
3,1%
4,4%
2,6%
2,5%
2,9%
4,1%
5,3%
Valdeltagande 80,8%Valdeltagande 87,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Eslöv, den ljusare undre är Kävlinge. Skillnaden är Eslöv minus Kävlinge i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,1 % 35,3 % | 32,2 % 25,4 % | 32,8 % 27,1 % | 27,4 % 22,6 % | 28,3 % 25,1 % | 26,3 % 21,9 % | +4,4 |
| M | 22,2 % 31,8 % | 29,6 % 40,0 % | 20,0 % 29,4 % | 17,6 % 25,7 % | 17,7 % 24,5 % | 18,4 % 26,6 % | -8,2 |
| SD | 8,4 % 7,0 % | 11,8 % 9,1 % | 21,5 % 18,9 % | 28,0 % 25,0 % | 30,6 % 26,8 % | 25,9 % 22,8 % | +3,0 |
| C | 9,3 % 5,6 % | 7,0 % 5,3 % | 6,7 % 5,6 % | 7,3 % 7,7 % | 5,1 % 6,9 % | 5,7 % 7,4 % | -1,8 |
| L | 7,0 % 8,6 % | 7,0 % 8,6 % | 4,4 % 6,4 % | 4,4 % 6,4 % | 3,6 % 5,2 % | 4,3 % 6,2 % | -1,9 |
| V | 3,5 % 2,2 % | 3,2 % 2,1 % | 3,7 % 2,0 % | 5,2 % 2,8 % | 4,7 % 2,5 % | 7,9 % 3,5 % | +4,4 |
| MP | 3,1 % 2,5 % | 4,8 % 4,7 % | 5,7 % 5,8 % | 3,3 % 3,3 % | 3,6 % 3,4 % | 4,9 % 4,8 % | +0,1 |
| KD | 3,9 % 4,2 % | 2,8 % 3,6 % | 2,3 % 2,8 % | 4,8 % 5,2 % | 4,7 % 4,6 % | 5,2 % 5,6 % | -0,4 |
| ÖVR | 2,4 % 2,8 % | 1,6 % 1,2 % | 0,9 % 0,7 % | 1,9 % 1,3 % | 1,6 % 0,8 % | 1,5 % 1,1 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 1,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S26,3%21,9%+4,4pp
SD25,9%22,8%+3,0ppValdeltagande: Eslöv 83,6% · Kävlinge 89,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

