Eslöv vs Lund — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
19
Trygghet
68
76
Ekonomi
72
38
Boende
31
40
Utbildning
90
32
Hälsa & vård
90
84
Livsmiljö
88
Nyckeltal
35 126 stInvånare132 333 st
31,72%Skatt inkl. region32,42%
41,3 årMedelålder39,7 år
15 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)36 100 kr/m²
1 056 per 100 000 invVåldsbrott737 per 100 000 inv
6,8%Ungdomsarbetslöshet2,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 000 000 kr
2 350 000 kr
2 800 000 kr
4 900 000 kr
1 450 000 kr
2 700 000 kr
Utbildning
222,0Meritvärde åk 9254,5
78,3%Behöriga till yrkesprogram90,4%
71,2%Behöriga till NV/teknik87,3%
90,6%Behöriga lärare85,7%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
84%Tillgång till sjukvård94%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+0,5%Inrikes flyttnetto-0,0%
+0,6%Befolkningstillväxt+0,6%
8,0VAB-dagar per förälder6,9
23,8Barn i idrott38,6
89,7%Inskrivna i förskola90,6%
13,9Barngruppsstorlek 1–3 år11,3
5,6Barn per anställd5,0
49,6%Behöriga förskollärare49,9%
Jobb & arbetsmarknad
80,6%Sysselsättningsgrad69,0%
385 700 krMedianinkomst366 300 kr
69,0Nöjdhet med företagsklimat77,8
60%Invånare som pendlar41%
Trygghet
45Kommunindex för trygghet66
32,0%Känner sig otrygga kvällstid19,0%
7,9%Brottsoro påverkar livskvalitet4,9%
10,4%Anmälda brott per invånare11,2%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
61%Nöjdhet idrott & friluftsliv78%
1,9 kmAvstånd till skyddad natur1,6 km
71%Skötsel av naturområden92%
Kultur & fritid
54%Kultur- och nöjesliv79%
1 394 krKultursatsning1 982 kr
78%Bibliotek & kulturfrämjande89%
11,0%Elever i kulturskola16,5%
Klimat
1781 hSoltimmar/år1870 h
589 mmRegn/år574 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
34 628 krSkola & förskola29 167 kr
12 285 krÄldreomsorg12 590 kr
9 450 krFunktionsnedsättning & LSS9 161 kr
5 790 krInfrastruktur & miljö4 871 kr
5 427 krIndivid & familjeomsorg4 629 kr
3 877 krKultur & fritid3 977 kr
745 krPolitisk verksamhet734 kr
421 krÖvrig verksamhet365 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
380 MkrTotal investering1 108 Mkr
19 MkrByggnader & mark89 Mkr
23 MkrMaskiner & inventarier121 Mkr
332 MkrEntrepr. & konsulter791 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 75% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,3%25,7%
M18,4%17,5%
SD25,9%10,1%
C5,7%10,9%
V7,9%10,0%
KD5,2%3,9%
L4,3%6,8%
MP4,9%14,0%
S26,3%
SD25,9%83,6%Deltagart88,2%
Kommunval 2026
S29,9%25,0%
M17,8%19,2%
SD25,1%8,2%
C6,8%5,0%
V8,5%10,7%
KD4,4%2,6%
L2,5%8,8%
MP4,1%13,9%
S29,9%
SD25,1%80,8%Deltagart84,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,0-2,6
M+0,7+0,7
SD-4,8-2,7
C+0,5+2,2
V+3,2+0,8
KD+0,5+0,6
L+0,7-1,7
MP+1,3+3,0
S-2,0-2,6
SD-4,8-2,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

