Hoppa till innehållet

Eslöv vs Lund — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

EslövLund
26,3%
S
25,7%
18,4%
M
17,5%
25,9%
SD
10,1%
5,7%
C
10,9%
7,9%
V
10,0%
5,2%
KD
3,9%
4,3%
L
6,8%
4,9%
MP
14,0%
Valdeltagande 83,6%Valdeltagande 88,2%

Kommun 2026

EslövLund
29,9%
S
25,0%
17,8%
M
19,2%
25,1%
SD
8,2%
6,8%
C
5,0%
8,5%
V
10,7%
4,4%
KD
2,6%
2,5%
L
8,8%
4,1%
MP
13,9%
Valdeltagande 80,8%Valdeltagande 84,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Eslöv, den ljusare undre är Lund. Skillnaden är Eslöv minus Lund i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
40,1 %
25,7 %
32,2 %
19,5 %
32,8 %
22,6 %
27,4 %
23,2 %
28,3 %
28,3 %
26,3 %
25,7 %
+0,6
M
22,2 %
29,8 %
29,6 %
32,1 %
20,0 %
22,7 %
17,6 %
19,1 %
17,7 %
16,8 %
18,4 %
17,5 %
+0,9
SD
8,4 %
2,5 %
11,8 %
5,0 %
21,5 %
9,2 %
28,0 %
12,2 %
30,6 %
12,8 %
25,9 %
10,1 %
+15,7
MP
3,1 %
9,1 %
4,8 %
12,8 %
5,7 %
12,3 %
3,3 %
9,1 %
3,6 %
11,0 %
4,9 %
14,0 %
-9,1
L
7,0 %
12,3 %
7,0 %
11,1 %
4,4 %
9,8 %
4,4 %
9,8 %
3,6 %
8,4 %
4,3 %
6,8 %
-2,5
C
9,3 %
7,2 %
7,0 %
6,6 %
6,7 %
5,7 %
7,3 %
9,7 %
5,1 %
8,7 %
5,7 %
10,9 %
-5,2
V
3,5 %
5,9 %
3,2 %
5,8 %
3,7 %
6,4 %
5,2 %
9,7 %
4,7 %
9,1 %
7,9 %
10,0 %
-2,1
FI
—
—
—
—
2,0 %
6,0 %
—
—
—
—
—
—
—
KD
3,9 %
4,4 %
2,8 %
5,0 %
2,3 %
4,0 %
4,8 %
4,8 %
4,7 %
3,4 %
5,2 %
3,9 %
+1,3
ÖVR
2,4 %
3,0 %
1,6 %
2,2 %
0,9 %
1,3 %
1,9 %
2,4 %
1,6 %
1,4 %
1,5 %
1,1 %
+0,3

Största skillnader — Riksdag 2026

SD25,9%10,1%+15,7pp
C5,7%10,9%-5,2pp
V7,9%10,0%-2,1pp
L4,3%6,8%-2,5pp
MP4,9%14,0%-9,1pp

Valdeltagande: Eslöv 83,6% · Lund 88,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad