Falköping vs Mullsjö — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
35
Trygghet
74
48
Ekonomi
39
65
Boende
72
12
Utbildning
35
47
Hälsa & vård
57
54
Livsmiljö
53
Nyckeltal
32 794 stInvånare7 546 st
33,43%Skatt inkl. region34,10%
43,3 årMedelålder43,6 år
7 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)14 300 kr/m²
1 104 per 100 000 invVåldsbrott436 per 100 000 inv
5,5%Ungdomsarbetslöshet8,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
500 000 kr
950 000 kr
1 800 000 kr
1 950 000 kr
900 000 kr
1 800 000 kr
Utbildning
204,1Meritvärde åk 9203,2
73,6%Behöriga till yrkesprogram75,0%
70,4%Behöriga till NV/teknik69,2%
83,2%Behöriga lärare89,5%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården80,5
79%Tillgång till sjukvård83%
58%Upplever rimlig väntetid76%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto-0,4%
-0,0%Befolkningstillväxt-0,6%
7,5VAB-dagar per förälder7,7
27,0Barn i idrott19,8
87,9%Inskrivna i förskola81,6%
12,3Barngruppsstorlek 1–3 år13,9
4,9Barn per anställd5,5
42,5%Behöriga förskollärare51,0%
Jobb & arbetsmarknad
82,1%Sysselsättningsgrad85,9%
383 300 krMedianinkomst393 300 kr
71,1Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
34%Invånare som pendlar55%
Trygghet
58Kommunindex för trygghet67
27,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
5,3%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
10,4%Anmälda brott per invånare6,7%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt98%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv65%
1,6 kmAvstånd till skyddad natur1,9 km
87%Skötsel av naturområden79%
Kultur & fritid
58%Kultur- och nöjesliv17%
1 416 krKultursatsning1 037 kr
76%Bibliotek & kulturfrämjande64%
8,0%Elever i kulturskola14,8%
Klimat
1813 hSoltimmar/år2110 h
625 mmRegn/år637 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 503 krSkola & förskola33 385 kr
16 443 krÄldreomsorg16 285 kr
10 174 krFunktionsnedsättning & LSS8 063 kr
6 629 krIndivid & familjeomsorg4 721 kr
5 715 krInfrastruktur & miljö3 934 kr
3 262 krKultur & fritid2 551 kr
788 krÖvrig verksamhet1 kr
732 krPolitisk verksamhet1 520 kr
0 krHälso- och sjukvård334 kr
Investeringar · Mkr
276 MkrTotal investering64 Mkr
14 MkrByggnader & mark0 Mkr
36 MkrMaskiner & inventarier3 Mkr
200 MkrEntrepr. & konsulter55 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 70% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,9%23,6%
M18,1%17,1%
SD21,3%25,6%
C6,6%6,7%
V6,8%4,1%
KD8,7%12,5%
L4,3%3,8%
MP4,4%4,6%
S27,9%
SD21,3%86,1%Deltagart87,6%
Kommunval 2026
S29,3%22,4%
M23,5%20,1%
SD18,5%19,6%
C8,8%2,8%
V6,3%4,9%
KD7,3%17,5%
L1,8%2,6%
MP4,0%4,7%
S29,3%
SD18,5%84,8%Deltagart85,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,9-2,4
M+0,7+0,7
SD-3,8-1,4
C-0,5+1,0
V+1,9+0,2
KD+1,10,0
L+1,2+0,6
MP+1,0+0,8
S-1,9-2,4
SD-3,8-1,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

