Falköping vs Mullsjö — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
FalköpingMullsjö
27,9%
S23,6%
18,1%
17,1%
21,3%
SD25,6%
6,6%
6,7%
6,8%
4,1%
8,7%
12,5%
4,3%
3,8%
4,4%
4,6%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 87,6%
Kommun 2026
FalköpingMullsjö
29,3%
S22,4%
23,5%
20,1%
18,5%
SD19,6%
8,8%
2,8%
6,3%
4,9%
7,3%
17,5%
1,8%
2,6%
4,0%
4,7%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 85,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falköping, den ljusare undre är Mullsjö. Skillnaden är Falköping minus Mullsjö i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % 32,6 % | 31,2 % 27,8 % | 32,3 % 28,6 % | 29,2 % 25,3 % | 29,7 % 26,0 % | 27,9 % 23,6 % | +4,2 |
| M | 22,4 % 20,9 % | 27,8 % 25,6 % | 19,9 % 16,7 % | 16,8 % 14,1 % | 17,3 % 16,4 % | 18,1 % 17,1 % | +0,9 |
| SD | 4,2 % 3,0 % | 7,8 % 6,1 % | 17,5 % 16,0 % | 20,9 % 22,1 % | 25,1 % 27,0 % | 21,3 % 25,6 % | -4,3 |
| KD | 9,7 % 19,8 % | 7,8 % 18,8 % | 6,1 % 17,0 % | 9,1 % 17,9 % | 7,6 % 12,5 % | 8,7 % 12,5 % | -3,8 |
| C | 12,6 % 7,2 % | 9,3 % 5,0 % | 9,2 % 5,1 % | 9,9 % 7,0 % | 7,1 % 5,7 % | 6,6 % 6,7 % | -0,1 |
| V | 4,8 % 4,8 % | 4,7 % 4,8 % | 4,2 % 4,8 % | 5,9 % 5,4 % | 4,9 % 3,9 % | 6,8 % 4,1 % | +2,7 |
| MP | 3,6 % 4,1 % | 5,3 % 5,8 % | 4,9 % 6,0 % | 3,1 % 4,0 % | 3,5 % 3,8 % | 4,4 % 4,6 % | -0,2 |
| L | 4,5 % 5,0 % | 5,2 % 5,2 % | 3,4 % 3,4 % | 3,7 % 2,6 % | 3,2 % 3,2 % | 4,3 % 3,8 % | +0,5 |
| ÖVR | 2,1 % 2,8 % | 0,9 % 0,9 % | 0,7 % 1,0 % | 1,4 % 1,6 % | 1,6 % 1,4 % | 1,9 % 1,9 % | +0,0 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 1,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,9%23,6%+4,2pp
SD21,3%25,6%-4,3ppValdeltagande: Falköping 86,1% · Mullsjö 87,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

