Falköping vs Tidaholm — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
35
Trygghet
62
48
Ekonomi
49
65
Boende
88
12
Utbildning
72
47
Hälsa & vård
12
54
Livsmiljö
45
Nyckeltal
32 794 stInvånare12 736 st
33,43%Skatt inkl. region33,55%
43,3 årMedelålder44,8 år
7 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)4 700 kr/m²
1 104 per 100 000 invVåldsbrott736 per 100 000 inv
5,5%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
500 000 kr
300 000 kr
1 800 000 kr
1 750 000 kr
900 000 kr
900 000 kr
Utbildning
204,1Meritvärde åk 9216,1
73,6%Behöriga till yrkesprogram90,2%
70,4%Behöriga till NV/teknik73,4%
83,2%Behöriga lärare85,9%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
79%Tillgång till sjukvård92%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto-0,5%
-0,0%Befolkningstillväxt-0,5%
7,5VAB-dagar per förälder7,7
27,0Barn i idrott38,7
87,9%Inskrivna i förskola88,0%
12,3Barngruppsstorlek 1–3 år10,8
4,9Barn per anställd4,7
42,5%Behöriga förskollärare44,7%
Jobb & arbetsmarknad
82,1%Sysselsättningsgrad84,2%
383 300 krMedianinkomst390 200 kr
71,1Nöjdhet med företagsklimat77,6
34%Invånare som pendlar39%
Trygghet
58Kommunindex för trygghet65
27,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
5,3%Brottsoro påverkar livskvalitet2,8%
10,4%Anmälda brott per invånare7,5%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt97%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
1,6 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
87%Skötsel av naturområden81%
Kultur & fritid
58%Kultur- och nöjesliv65%
1 416 krKultursatsning1 865 kr
76%Bibliotek & kulturfrämjande85%
8,0%Elever i kulturskola12,5%
Klimat
1813 hSoltimmar/år1758 h
625 mmRegn/år562 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 503 krSkola & förskola31 705 kr
16 443 krÄldreomsorg16 133 kr
10 174 krFunktionsnedsättning & LSS9 657 kr
6 629 krIndivid & familjeomsorg4 144 kr
5 715 krInfrastruktur & miljö5 012 kr
3 262 krKultur & fritid3 662 kr
788 krÖvrig verksamhet571 kr
732 krPolitisk verksamhet1 229 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
276 MkrTotal investering102 Mkr
14 MkrByggnader & mark0 Mkr
36 MkrMaskiner & inventarier3 Mkr
200 MkrEntrepr. & konsulter90 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 63% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,9%33,0%
M18,1%14,7%
SD21,3%24,3%
C6,6%4,6%
V6,8%4,2%
KD8,7%9,6%
L4,3%4,3%
MP4,4%3,4%
S27,9%
SD21,3%86,1%Deltagart86,9%
Kommunval 2026
S29,3%35,5%
M23,5%12,8%
SD18,5%17,8%
C8,8%3,7%
V6,3%4,5%
KD7,3%9,6%
L1,8%7,2%
MP4,0%3,1%
S29,3%
SD18,5%84,8%Deltagart85,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,9-2,1
M+0,7+1,0
SD-3,8-3,4
C-0,5-0,6
V+1,9+0,2
KD+1,1+2,0
L+1,2+1,2
MP+1,0+0,9
S-1,9-2,1
SD-3,8-3,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

