Hoppa till innehållet

Falköping vs Tidaholm — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FalköpingTidaholm
27,9%
S
33,0%
18,1%
M
14,7%
21,3%
SD
24,3%
6,6%
C
4,6%
6,8%
V
4,2%
8,7%
KD
9,6%
4,3%
L
4,3%
4,4%
MP
3,4%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 86,9%

Kommun 2026

FalköpingTidaholm
29,3%
S
35,5%
23,5%
M
12,8%
18,5%
SD
17,8%
8,8%
C
3,7%
6,3%
V
4,5%
7,3%
KD
9,6%
1,8%
L
7,2%
4,0%
MP
3,1%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 85,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falköping, den ljusare undre är Tidaholm. Skillnaden är Falköping minus Tidaholm i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
36,1 %
48,7 %
31,2 %
43,8 %
32,3 %
43,8 %
29,2 %
37,8 %
29,7 %
35,1 %
27,9 %
33,0 %
-5,2
M
22,4 %
17,3 %
27,8 %
22,0 %
19,9 %
15,2 %
16,8 %
13,5 %
17,3 %
13,7 %
18,1 %
14,7 %
+3,4
SD
4,2 %
3,3 %
7,8 %
6,2 %
17,5 %
16,7 %
20,9 %
21,5 %
25,1 %
27,6 %
21,3 %
24,3 %
-2,9
C
12,6 %
8,6 %
9,3 %
6,8 %
9,2 %
6,3 %
9,9 %
7,4 %
7,1 %
5,3 %
6,6 %
4,6 %
+2,0
KD
9,7 %
7,2 %
7,8 %
5,2 %
6,1 %
4,2 %
9,1 %
7,0 %
7,6 %
7,6 %
8,7 %
9,6 %
-0,9
V
4,8 %
5,6 %
4,7 %
5,4 %
4,2 %
4,6 %
5,9 %
5,7 %
4,9 %
4,0 %
6,8 %
4,2 %
+2,6
MP
3,6 %
3,0 %
5,3 %
4,8 %
4,9 %
4,4 %
3,1 %
2,6 %
3,5 %
2,6 %
4,4 %
3,4 %
+1,0
L
4,5 %
4,2 %
5,2 %
5,0 %
3,4 %
2,9 %
3,7 %
3,4 %
3,2 %
3,1 %
4,3 %
4,3 %
+0,0
ÖVR
2,1 %
2,0 %
0,9 %
0,8 %
0,7 %
0,7 %
1,4 %
1,1 %
1,6 %
1,1 %
1,9 %
1,8 %
+0,1
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S27,9%33,0%-5,2pp
M18,1%14,7%+3,4pp
SD21,3%24,3%-2,9pp
V6,8%4,2%+2,6pp

Valdeltagande: Falköping 86,1% · Tidaholm 86,9%

Data: ValmyndighetenUppdaterad