Falköping vs Ulricehamn — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
35
Trygghet
73
48
Ekonomi
68
65
Boende
58
12
Utbildning
19
47
Hälsa & vård
62
54
Livsmiljö
67
Nyckeltal
32 794 stInvånare24 954 st
33,43%Skatt inkl. region32,53%
43,3 årMedelålder44,4 år
7 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)21 800 kr/m²
1 104 per 100 000 invVåldsbrott725 per 100 000 inv
5,5%Ungdomsarbetslöshet4,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
500 000 kr
1 400 000 kr
1 800 000 kr
2 100 000 kr
900 000 kr
1 400 000 kr
Utbildning
204,1Meritvärde åk 9206,8
73,6%Behöriga till yrkesprogram75,4%
70,4%Behöriga till NV/teknik70,2%
83,2%Behöriga lärare86,3%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
79%Tillgång till sjukvård78%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto+0,1%
-0,0%Befolkningstillväxt-0,1%
7,5VAB-dagar per förälder8,0
27,0Barn i idrott29,3
87,9%Inskrivna i förskola88,6%
12,3Barngruppsstorlek 1–3 år12,8
4,9Barn per anställd5,5
42,5%Behöriga förskollärare59,8%
Jobb & arbetsmarknad
82,1%Sysselsättningsgrad85,2%
383 300 krMedianinkomst390 800 kr
71,1Nöjdhet med företagsklimat77,5
34%Invånare som pendlar36%
Trygghet
58Kommunindex för trygghet61
27,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
5,3%Brottsoro påverkar livskvalitet2,8%
10,4%Anmälda brott per invånare8,5%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt97%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv76%
1,6 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
87%Skötsel av naturområden86%
Kultur & fritid
58%Kultur- och nöjesliv43%
1 416 krKultursatsning1 055 kr
76%Bibliotek & kulturfrämjande75%
8,0%Elever i kulturskola12,7%
Klimat
1813 hSoltimmar/år1814 h
625 mmRegn/år770 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 503 krSkola & förskola32 724 kr
16 443 krÄldreomsorg15 364 kr
10 174 krFunktionsnedsättning & LSS9 319 kr
6 629 krIndivid & familjeomsorg3 479 kr
5 715 krInfrastruktur & miljö5 755 kr
3 262 krKultur & fritid3 370 kr
788 krÖvrig verksamhet219 kr
732 krPolitisk verksamhet795 kr
0 krHälso- och sjukvård25 kr
Investeringar · Mkr
276 MkrTotal investering415 Mkr
14 MkrByggnader & mark32 Mkr
36 MkrMaskiner & inventarier32 Mkr
200 MkrEntrepr. & konsulter318 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,9%25,1%
M18,1%20,7%
SD21,3%21,0%
C6,6%8,4%
V6,8%5,4%
KD8,7%8,4%
L4,3%4,9%
MP4,4%4,2%
S27,9%
SD21,3%86,1%Deltagart86,2%
Kommunval 2026
S29,3%20,7%
M23,5%16,8%
SD18,5%16,5%
C8,8%12,1%
V6,3%5,4%
KD7,3%3,5%
L1,8%2,3%
MP4,0%3,5%
S29,3%
SD18,5%84,8%Deltagart83,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,9-1,9
M+0,7+0,9
SD-3,8-2,9
C-0,5-0,6
V+1,9+1,0
KD+1,1+1,2
L+1,2+0,9
MP+1,0+0,8
S-1,9-1,9
SD-3,8-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

