Falköping vs Ulricehamn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
FalköpingUlricehamn
27,9%
S25,1%
18,1%
20,7%
21,3%
SD21,0%
6,6%
8,4%
6,8%
5,4%
8,7%
8,4%
4,3%
4,9%
4,4%
4,2%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 86,2%
Kommun 2026
FalköpingUlricehamn
29,3%
S20,7%
23,5%
16,8%
18,5%
SD16,5%
8,8%
12,1%
6,3%
5,4%
7,3%
3,5%
1,8%
2,3%
4,0%
3,5%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 83,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falköping, den ljusare undre är Ulricehamn. Skillnaden är Falköping minus Ulricehamn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % 30,6 % | 31,2 % 26,2 % | 32,3 % 27,3 % | 29,2 % 24,7 % | 29,7 % 27,0 % | 27,9 % 25,1 % | +2,7 |
| M | 22,4 % 24,0 % | 27,8 % 29,4 % | 19,9 % 22,9 % | 16,8 % 19,7 % | 17,3 % 19,8 % | 18,1 % 20,7 % | -2,7 |
| SD | 4,2 % 2,9 % | 7,8 % 6,7 % | 17,5 % 14,8 % | 20,9 % 19,6 % | 25,1 % 23,9 % | 21,3 % 21,0 % | +0,3 |
| C | 12,6 % 14,7 % | 9,3 % 12,2 % | 9,2 % 12,5 % | 9,9 % 12,9 % | 7,1 % 9,0 % | 6,6 % 8,4 % | -1,8 |
| KD | 9,7 % 9,8 % | 7,8 % 7,9 % | 6,1 % 5,7 % | 9,1 % 7,9 % | 7,6 % 7,2 % | 8,7 % 8,4 % | +0,3 |
| V | 4,8 % 4,0 % | 4,7 % 3,9 % | 4,2 % 4,5 % | 5,9 % 5,5 % | 4,9 % 4,4 % | 6,8 % 5,4 % | +1,4 |
| L | 4,5 % 5,7 % | 5,2 % 6,8 % | 3,4 % 4,4 % | 3,7 % 5,1 % | 3,2 % 4,0 % | 4,3 % 4,9 % | -0,6 |
| MP | 3,6 % 4,2 % | 5,3 % 6,1 % | 4,9 % 5,8 % | 3,1 % 3,2 % | 3,5 % 3,5 % | 4,4 % 4,2 % | +0,2 |
| ÖVR | 2,1 % 4,0 % | 0,9 % 0,9 % | 0,7 % 0,6 % | 1,4 % 1,3 % | 1,6 % 1,2 % | 1,9 % 1,8 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 1,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,9%25,1%+2,7ppValdeltagande: Falköping 86,1% · Ulricehamn 86,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

