Falun vs Borlänge — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
59
Trygghet
14
45
Ekonomi
11
58
Boende
22
68
Utbildning
10
72
Hälsa & vård
26
74
Livsmiljö
87
Nyckeltal
59 974 stInvånare51 354 st
34,05%Skatt inkl. region34,40%
43,5 årMedelålder42,5 år
23 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)15 200 kr/m²
764 per 100 000 invVåldsbrott1 317 per 100 000 inv
3,7%Ungdomsarbetslöshet5,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 550 000 kr
1 000 000 kr
3 150 000 kr
2 600 000 kr
1 850 000 kr
1 600 000 kr
Utbildning
220,7Meritvärde åk 9208,1
85,2%Behöriga till yrkesprogram74,7%
76,5%Behöriga till NV/teknik68,1%
82,7%Behöriga lärare73,8%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården81,0
93%Tillgång till sjukvård85%
70%Upplever rimlig väntetid70%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,0%Inrikes flyttnetto-0,3%
+0,0%Befolkningstillväxt-0,1%
7,7VAB-dagar per förälder8,0
37,3Barn i idrott37,0
80,7%Inskrivna i förskola89,3%
13,5Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
5,0Barn per anställd5,0
37,2%Behöriga förskollärare30,9%
Jobb & arbetsmarknad
85,6%Sysselsättningsgrad79,8%
402 900 krMedianinkomst378 100 kr
73,3Nöjdhet med företagsklimat76,6
24%Invånare som pendlar26%
Trygghet
64Kommunindex för trygghet49
19,0%Känner sig otrygga kvällstid33,0%
4,0%Brottsoro påverkar livskvalitet6,6%
7,5%Anmälda brott per invånare11,4%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
74%Nöjdhet idrott & friluftsliv63%
1,7 kmAvstånd till skyddad natur1,2 km
91%Skötsel av naturområden72%
Kultur & fritid
78%Kultur- och nöjesliv52%
1 440 krKultursatsning1 226 kr
86%Bibliotek & kulturfrämjande73%
10,0%Elever i kulturskola8,8%
Klimat
1761 hSoltimmar/år1812 h
755 mmRegn/år833 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 708 krSkola & förskola32 501 kr
17 252 krÄldreomsorg15 006 kr
8 661 krFunktionsnedsättning & LSS10 533 kr
6 304 krIndivid & familjeomsorg8 525 kr
5 207 krInfrastruktur & miljö5 015 kr
4 394 krKultur & fritid3 450 kr
630 krPolitisk verksamhet819 kr
285 krÖvrig verksamhet1 106 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
600 MkrTotal investering733 Mkr
155 MkrByggnader & mark118 Mkr
46 MkrMaskiner & inventarier23 Mkr
399 MkrEntrepr. & konsulter553 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 30% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 22% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,1%33,0%
M19,6%18,0%
SD16,4%20,8%
C8,4%5,2%
V6,0%7,7%
KD6,8%5,1%
L4,6%3,9%
MP7,7%4,6%
S29,1%
SD16,4%87,2%Deltagart83,7%
Kommunval 2026
S28,7%34,5%
M21,3%19,6%
SD11,4%17,2%
C10,5%7,0%
V7,2%7,5%
KD7,2%4,9%
L7,0%3,6%
MP6,5%4,2%
S28,7%
SD11,4%86,2%Deltagart82,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,3-1,0
M+1,0+1,2
SD-2,2-3,7
C+0,2-0,1
V-0,1+1,6
KD+1,2+0,4
L+0,6+0,4
MP+1,6+0,9
S-2,3-1,0
SD-2,2-3,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

