Falun vs Ovanåker — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
59
Trygghet
81
45
Ekonomi
43
58
Boende
64
68
Utbildning
73
72
Hälsa & vård
35
74
Livsmiljö
20
Nyckeltal
59 974 stInvånare11 272 st
34,05%Skatt inkl. region33,37%
43,5 årMedelålder46,8 år
23 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)4 500 kr/m²
764 per 100 000 invVåldsbrott389 per 100 000 inv
3,7%Ungdomsarbetslöshet8,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 550 000 kr
300 000 kr
3 150 000 kr
1 250 000 kr
1 850 000 kr
750 000 kr
Utbildning
220,7Meritvärde åk 9216,1
85,2%Behöriga till yrkesprogram83,1%
76,5%Behöriga till NV/teknik80,5%
82,7%Behöriga lärare90,3%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården79,9
93%Tillgång till sjukvårdSaknar data
70%Upplever rimlig väntetid60%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
-0,0%Inrikes flyttnetto-0,1%
+0,0%Befolkningstillväxt-0,6%
7,7VAB-dagar per förälder8,7
37,3Barn i idrott33,7
80,7%Inskrivna i förskola90,0%
13,5Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
5,0Barn per anställd4,6
37,2%Behöriga förskollärare74,1%
Jobb & arbetsmarknad
85,6%Sysselsättningsgrad84,4%
402 900 krMedianinkomst372 500 kr
73,3Nöjdhet med företagsklimat75,4
24%Invånare som pendlar22%
Trygghet
64Kommunindex för trygghet74
19,0%Känner sig otrygga kvällstid15,0%
4,0%Brottsoro påverkar livskvalitet5,1%
7,5%Anmälda brott per invånare6,7%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigtSaknar data
74%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
1,7 kmAvstånd till skyddad natur5,4 km
91%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
78%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 440 krKultursatsning1 315 kr
86%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
10,0%Elever i kulturskola15,4%
Klimat
1761 hSoltimmar/år1862 h
755 mmRegn/år734 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 708 krSkola & förskola33 900 kr
17 252 krÄldreomsorg19 116 kr
8 661 krFunktionsnedsättning & LSS7 927 kr
6 304 krIndivid & familjeomsorg5 865 kr
5 207 krInfrastruktur & miljö5 608 kr
4 394 krKultur & fritid4 109 kr
630 krPolitisk verksamhet1 184 kr
285 krÖvrig verksamhet782 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
600 MkrTotal investering81 Mkr
155 MkrByggnader & mark0 Mkr
46 MkrMaskiner & inventarier23 Mkr
399 MkrEntrepr. & konsulter54 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 30% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 29% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,1%29,1%
M19,6%15,4%
SD16,4%23,2%
C8,4%8,5%
V6,0%4,2%
KD6,8%12,1%
L4,6%3,6%
MP7,7%2,7%
S29,1%
SD16,4%87,2%Deltagart83,8%
Kommunval 2026
S28,7%23,2%
M21,3%12,8%
SD11,4%19,6%
C10,5%19,3%
V7,2%5,9%
KD7,2%17,0%
L7,0%0,3%
MP6,5%1,8%
S28,7%
SD11,4%86,2%Deltagart82,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,3-2,4
M+1,0+1,6
SD-2,2-1,1
C+0,2-1,4
V-0,1+0,6
KD+1,2+0,6
L+0,6+1,6
MP+1,6+0,2
S-2,3-2,4
SD-2,2-1,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

