Falun vs Ovanåker — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
FalunOvanåker
29,1%
S29,1%
19,6%
15,4%
16,4%
SD23,2%
8,4%
8,5%
6,0%
4,2%
6,8%
12,1%
4,6%
3,6%
7,7%
2,7%
Valdeltagande 87,2%Valdeltagande 83,8%
Kommun 2026
FalunOvanåker
28,7%
S23,2%
21,3%
12,8%
11,4%
SD19,6%
10,5%
19,3%
7,2%
5,9%
7,2%
17,0%
7,0%
0,3%
6,5%
1,8%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 82,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falun, den ljusare undre är Ovanåker. Skillnaden är Falun minus Ovanåker i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,8 % 37,0 % | 31,5 % 37,8 % | 30,2 % 36,5 % | 28,0 % 32,3 % | 31,4 % 31,5 % | 29,1 % 29,1 % | +0,0 |
| M | 25,5 % 13,1 % | 28,9 % 18,9 % | 23,2 % 14,4 % | 19,7 % 12,5 % | 18,6 % 13,9 % | 19,6 % 15,4 % | +4,2 |
| SD | 2,5 % 2,0 % | 5,5 % 5,3 % | 12,8 % 16,0 % | 15,3 % 17,8 % | 18,6 % 24,2 % | 16,4 % 23,2 % | -6,8 |
| C | 10,5 % 22,9 % | 8,1 % 15,7 % | 8,0 % 13,4 % | 11,8 % 17,0 % | 8,1 % 9,9 % | 8,4 % 8,5 % | -0,2 |
| KD | 5,9 % 11,4 % | 5,0 % 10,0 % | 3,8 % 8,2 % | 6,0 % 10,1 % | 5,6 % 11,5 % | 6,8 % 12,1 % | -5,3 |
| V | 5,9 % 4,1 % | 5,5 % 3,6 % | 5,9 % 3,8 % | 8,2 % 4,8 % | 6,0 % 3,6 % | 6,0 % 4,2 % | +1,8 |
| MP | 6,1 % 2,7 % | 8,1 % 4,2 % | 7,2 % 3,5 % | 4,9 % 1,8 % | 6,2 % 2,5 % | 7,7 % 2,7 % | +5,0 |
| L | 6,3 % 4,4 % | 5,7 % 3,6 % | 4,5 % 2,2 % | 4,6 % 2,7 % | 4,0 % 2,0 % | 4,6 % 3,6 % | +0,9 |
| ÖVR | 3,6 % 2,4 % | 1,8 % 0,9 % | 1,0 % 0,9 % | 1,5 % 1,1 % | 1,5 % 0,8 % | 1,5 % 1,2 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 3,3 % 1,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD16,4%23,2%-6,8ppValdeltagande: Falun 87,2% · Ovanåker 83,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

