Falun vs Sandviken — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
59
Trygghet
63
45
Ekonomi
64
58
Boende
35
68
Utbildning
11
72
Hälsa & vård
56
74
Livsmiljö
36
Nyckeltal
59 974 stInvånare38 033 st
34,05%Skatt inkl. region33,12%
43,5 årMedelålder45,1 år
23 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)10 700 kr/m²
764 per 100 000 invVåldsbrott649 per 100 000 inv
3,7%Ungdomsarbetslöshet8,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 550 000 kr
700 000 kr
3 150 000 kr
2 000 000 kr
1 850 000 kr
1 500 000 kr
Utbildning
220,7Meritvärde åk 9208,4
85,2%Behöriga till yrkesprogram71,8%
76,5%Behöriga till NV/teknik68,0%
82,7%Behöriga lärare80,2%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården79,9
93%Tillgång till sjukvård83%
70%Upplever rimlig väntetid60%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
-0,0%Inrikes flyttnetto-0,8%
+0,0%Befolkningstillväxt-0,9%
7,7VAB-dagar per förälder7,4
37,3Barn i idrott31,0
80,7%Inskrivna i förskola88,7%
13,5Barngruppsstorlek 1–3 år14,0
5,0Barn per anställd5,7
37,2%Behöriga förskollärare66,2%
Jobb & arbetsmarknad
85,6%Sysselsättningsgrad79,7%
402 900 krMedianinkomst391 900 kr
73,3Nöjdhet med företagsklimat80,7
24%Invånare som pendlar30%
Trygghet
64Kommunindex för trygghet47
19,0%Känner sig otrygga kvällstid29,0%
4,0%Brottsoro påverkar livskvalitet5,6%
7,5%Anmälda brott per invånare9,4%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
74%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
1,7 kmAvstånd till skyddad natur4,1 km
91%Skötsel av naturområden88%
Kultur & fritid
78%Kultur- och nöjesliv83%
1 440 krKultursatsning2 003 kr
86%Bibliotek & kulturfrämjande88%
10,0%Elever i kulturskola15,6%
Klimat
1761 hSoltimmar/år2032 h
755 mmRegn/år675 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 708 krSkola & förskola32 013 kr
17 252 krÄldreomsorg15 067 kr
8 661 krFunktionsnedsättning & LSS7 067 kr
6 304 krIndivid & familjeomsorg6 718 kr
5 207 krInfrastruktur & miljö4 062 kr
4 394 krKultur & fritid5 852 kr
630 krPolitisk verksamhet941 kr
285 krÖvrig verksamhet1 481 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
600 MkrTotal investering237 Mkr
155 MkrByggnader & mark0 Mkr
46 MkrMaskiner & inventarier65 Mkr
399 MkrEntrepr. & konsulter172 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 30% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 47% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,1%33,2%
M19,6%17,4%
SD16,4%23,8%
C8,4%4,4%
V6,0%6,9%
KD6,8%5,4%
L4,6%3,9%
MP7,7%3,3%
S29,1%
SD16,4%87,2%Deltagart84,2%
Kommunval 2026
S28,7%29,7%
M21,3%23,8%
SD11,4%22,1%
C10,5%5,2%
V7,2%8,0%
KD7,2%5,1%
L7,0%2,6%
MP6,5%3,4%
S28,7%
SD11,4%86,2%Deltagart81,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,3-3,8
M+1,0+1,8
SD-2,2-2,2
C+0,2-0,4
V-0,1+1,1
KD+1,2+1,3
L+0,6+0,9
MP+1,6+0,8
S-2,3-3,8
SD-2,2-2,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

