Hoppa till innehållet

Falun vs Sandviken — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FalunSandviken
29,1%
S
33,2%
19,6%
M
17,4%
16,4%
SD
23,8%
8,4%
C
4,4%
6,0%
V
6,9%
6,8%
KD
5,4%
4,6%
L
3,9%
7,7%
MP
3,3%
Valdeltagande 87,2%Valdeltagande 84,2%

Kommun 2026

FalunSandviken
28,7%
S
29,7%
21,3%
M
23,8%
11,4%
SD
22,1%
10,5%
C
5,2%
7,2%
V
8,0%
7,2%
KD
5,1%
7,0%
L
2,6%
6,5%
MP
3,4%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 81,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Falun, den ljusare undre är Sandviken. Skillnaden är Falun minus Sandviken i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
33,8 %
47,5 %
31,5 %
44,1 %
30,2 %
43,7 %
28,0 %
37,0 %
31,4 %
37,1 %
29,1 %
33,2 %
-4,1
M
25,5 %
17,5 %
28,9 %
21,1 %
23,2 %
15,5 %
19,7 %
14,3 %
18,6 %
15,6 %
19,6 %
17,4 %
+2,2
SD
2,5 %
2,4 %
5,5 %
6,0 %
12,8 %
15,3 %
15,3 %
21,4 %
18,6 %
26,0 %
16,4 %
23,8 %
-7,4
C
10,5 %
7,8 %
8,1 %
5,7 %
8,0 %
5,2 %
11,8 %
6,7 %
8,1 %
4,8 %
8,4 %
4,4 %
+4,0
V
5,9 %
8,9 %
5,5 %
8,1 %
5,9 %
7,1 %
8,2 %
8,4 %
6,0 %
5,8 %
6,0 %
6,9 %
-1,0
MP
6,1 %
3,3 %
8,1 %
5,1 %
7,2 %
3,9 %
4,9 %
2,3 %
6,2 %
2,6 %
7,7 %
3,3 %
+4,4
KD
5,9 %
4,5 %
5,0 %
3,8 %
3,8 %
2,7 %
6,0 %
4,5 %
5,6 %
4,1 %
6,8 %
5,4 %
+1,4
L
6,3 %
5,0 %
5,7 %
5,0 %
4,5 %
3,7 %
4,6 %
4,3 %
4,0 %
3,0 %
4,6 %
3,9 %
+0,7
ÖVR
3,6 %
3,1 %
1,8 %
1,1 %
1,0 %
1,0 %
1,5 %
1,1 %
1,5 %
1,1 %
1,5 %
1,7 %
-0,2
FI
—
—
—
—
3,3 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,1%33,2%-4,1pp
M19,6%17,4%+2,2pp
SD16,4%23,8%-7,4pp
C8,4%4,4%+4,0pp
MP7,7%3,3%+4,4pp

Valdeltagande: Falun 87,2% · Sandviken 84,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad