Färgelanda vs Mellerud — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
41
Trygghet
40
26
Ekonomi
18
56
Boende
29
44
Utbildning
70
20
Hälsa & vård
28
23
Livsmiljö
51
Nyckeltal
6 288 stInvånare9 038 st
34,39%Skatt inkl. region34,08%
46,1 årMedelålder46,7 år
6 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)6 200 kr/m²
1 058 per 100 000 invVåldsbrott763 per 100 000 inv
6,5%Ungdomsarbetslöshet5,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
400 000 kr
400 000 kr
1 300 000 kr
1 450 000 kr
1 350 000 kr
1 050 000 kr
Utbildning
199,9Meritvärde åk 9214,8
79,0%Behöriga till yrkesprogram88,2%
75,8%Behöriga till NV/teknik72,0%
88,4%Behöriga lärare81,4%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
Saknar dataTillgång till sjukvårdSaknar data
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto-0,1%
-1,4%Befolkningstillväxt-0,2%
7,9VAB-dagar per förälder8,3
26,2Barn i idrott23,4
78,6%Inskrivna i förskola83,5%
8,7Barngruppsstorlek 1–3 år11,3
4,7Barn per anställd5,0
51,4%Behöriga förskollärare58,2%
Jobb & arbetsmarknad
81,2%Sysselsättningsgrad78,6%
376 100 krMedianinkomst360 600 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
48%Invånare som pendlar35%
Trygghet
52Kommunindex för trygghet38
20,0%Känner sig otrygga kvällstid22,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
10,0%Anmälda brott per invånare13,2%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigtSaknar data
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
3,7 kmAvstånd till skyddad natur2,8 km
Saknar dataSkötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjeslivSaknar data
709 krKultursatsning1 475 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
Saknar dataElever i kulturskola16,6%
Klimat
1891 hSoltimmar/år1940 h
960 mmRegn/år746 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
35 667 krSkola & förskola29 352 kr
21 932 krÄldreomsorg22 276 kr
6 667 krIndivid & familjeomsorg6 455 kr
6 635 krFunktionsnedsättning & LSS10 399 kr
4 889 krInfrastruktur & miljö6 278 kr
1 535 krPolitisk verksamhet1 034 kr
1 506 krKultur & fritid3 025 kr
565 krÖvrig verksamhet929 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
6 MkrTotal investering53 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
2 MkrMaskiner & inventarier10 Mkr
4 MkrEntrepr. & konsulter33 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 29% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S22,0%23,6%
M15,5%20,4%
SD34,5%26,6%
C8,1%7,3%
V3,6%5,0%
KD7,3%8,1%
L4,6%3,8%
MP2,1%3,3%
S22,0%
SD34,5%85,0%Deltagart84,2%
Kommunval 2026
S18,8%23,2%
M12,9%29,4%
SD39,1%17,5%
C21,3%10,8%
V—4,5%
KD4,6%4,4%
L3,2%0,5%
MP—2,5%
S18,8%
SD39,1%83,3%Deltagart81,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,7-2,4
M+2,5+3,2
SD-3,7-5,8
C+1,3-0,1
V+0,4+1,6
KD+0,8+1,3
L+1,8+1,5
MP+0,4+0,6
S-4,7-2,4
SD-3,7-5,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

