Hoppa till innehållet

Färgelanda vs Mellerud — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FärgelandaMellerud
22,0%
S
23,6%
15,5%
M
20,4%
34,5%
SD
26,6%
8,1%
C
7,3%
3,6%
V
5,0%
7,3%
KD
8,1%
4,6%
L
3,8%
2,1%
MP
3,3%
Valdeltagande 85,0%Valdeltagande 84,2%

Kommun 2026

FärgelandaMellerud
18,8%
S
23,2%
12,9%
M
29,4%
39,1%
SD
17,5%
21,3%
C
10,8%
0,0%
V
4,5%
4,6%
KD
4,4%
3,2%
L
0,5%
0,0%
MP
2,5%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 81,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Färgelanda, den ljusare undre är Mellerud. Skillnaden är Färgelanda minus Mellerud i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
SD
4,2 %
4,3 %
8,6 %
7,7 %
24,0 %
21,1 %
32,1 %
28,6 %
38,2 %
32,4 %
34,5 %
26,6 %
+7,9
S
38,1 %
34,2 %
34,1 %
29,7 %
34,3 %
30,6 %
26,6 %
25,3 %
26,7 %
26,0 %
22,0 %
23,6 %
-1,6
M
17,5 %
20,5 %
24,5 %
26,4 %
13,0 %
18,4 %
13,3 %
16,4 %
13,0 %
17,2 %
15,5 %
20,4 %
-5,0
C
18,7 %
15,9 %
14,9 %
13,3 %
13,8 %
12,6 %
12,2 %
12,0 %
6,8 %
7,4 %
8,1 %
7,3 %
+0,8
KD
5,6 %
9,4 %
5,2 %
6,5 %
3,7 %
4,8 %
5,7 %
7,1 %
6,6 %
6,8 %
7,3 %
8,1 %
-0,8
L
6,3 %
5,3 %
4,9 %
6,1 %
3,3 %
3,3 %
2,9 %
2,8 %
2,8 %
2,3 %
4,6 %
3,8 %
+0,8
V
3,8 %
5,0 %
4,1 %
5,0 %
3,4 %
3,7 %
4,4 %
4,3 %
3,1 %
3,4 %
3,6 %
5,0 %
-1,4
MP
2,1 %
3,1 %
3,0 %
4,5 %
2,6 %
3,3 %
1,6 %
2,5 %
1,7 %
2,6 %
2,1 %
3,3 %
-1,2
ÖVR
3,6 %
2,2 %
0,8 %
0,8 %
0,8 %
0,6 %
1,2 %
1,1 %
1,2 %
1,8 %
2,3 %
1,9 %
+0,4
FI
—
—
—
—
1,1 %
1,5 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M15,5%20,4%-5,0pp
SD34,5%26,6%+7,9pp

Valdeltagande: Färgelanda 85,0% · Mellerud 84,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad