Färgelanda vs Uddevalla — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
41
Trygghet
44
26
Ekonomi
52
56
Boende
15
44
Utbildning
59
20
Hälsa & vård
40
23
Livsmiljö
27
Nyckeltal
6 288 stInvånare56 744 st
34,39%Skatt inkl. region33,64%
46,1 årMedelålder43,1 år
6 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)21 100 kr/m²
1 058 per 100 000 invVåldsbrott1 178 per 100 000 inv
6,5%Ungdomsarbetslöshet5,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
400 000 kr
1 350 000 kr
1 300 000 kr
3 300 000 kr
1 350 000 kr
3 000 000 kr
Utbildning
199,9Meritvärde åk 9220,8
79,0%Behöriga till yrkesprogram84,2%
75,8%Behöriga till NV/teknik78,7%
88,4%Behöriga lärare86,0%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
Saknar dataTillgång till sjukvård89%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto-0,2%
-1,4%Befolkningstillväxt-0,5%
7,9VAB-dagar per förälder7,7
26,2Barn i idrott31,4
78,6%Inskrivna i förskola87,5%
8,7Barngruppsstorlek 1–3 år13,1
4,7Barn per anställd5,4
51,4%Behöriga förskollärare55,0%
Jobb & arbetsmarknad
81,2%Sysselsättningsgrad81,2%
376 100 krMedianinkomst392 400 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat77,7
48%Invånare som pendlar34%
Trygghet
52Kommunindex för trygghet50
20,0%Känner sig otrygga kvällstid29,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet7,9%
10,0%Anmälda brott per invånare11,0%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt97%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv56%
3,7 kmAvstånd till skyddad natur1,6 km
Saknar dataSkötsel av naturområden75%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv45%
709 krKultursatsning1 368 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande71%
Saknar dataElever i kulturskola11,2%
Klimat
1891 hSoltimmar/år1782 h
960 mmRegn/år971 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
35 667 krSkola & förskola33 488 kr
21 932 krÄldreomsorg16 163 kr
6 667 krIndivid & familjeomsorg6 478 kr
6 635 krFunktionsnedsättning & LSS11 018 kr
4 889 krInfrastruktur & miljö5 150 kr
1 535 krPolitisk verksamhet795 kr
1 506 krKultur & fritid3 962 kr
565 krÖvrig verksamhet712 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
6 MkrTotal investering479 Mkr
0 MkrByggnader & mark5 Mkr
2 MkrMaskiner & inventarier52 Mkr
4 MkrEntrepr. & konsulter395 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S22,0%29,4%
M15,5%18,2%
SD34,5%21,0%
C8,1%5,0%
V3,6%8,1%
KD7,3%7,0%
L4,6%5,1%
MP2,1%4,9%
S22,0%
SD34,5%85,0%Deltagart85,1%
Kommunval 2026
S18,8%30,5%
M12,9%14,4%
SD39,1%19,9%
C21,3%4,3%
V—7,9%
KD4,6%6,4%
L3,2%3,9%
MP—4,8%
S18,8%
SD39,1%83,3%Deltagart83,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,7-1,5
M+2,5+0,7
SD-3,7-3,6
C+1,3-0,1
V+0,4+2,4
KD+0,8+0,5
L+1,8+1,4
MP+0,4+0,9
S-4,7-1,5
SD-3,7-3,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

