Hoppa till innehållet

Färgelanda vs Uddevalla — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FärgelandaUddevalla
22,0%
S
29,4%
15,5%
M
18,2%
34,5%
SD
21,0%
8,1%
C
5,0%
3,6%
V
8,1%
7,3%
KD
7,0%
4,6%
L
5,1%
2,1%
MP
4,9%
Valdeltagande 85,0%Valdeltagande 85,1%

Kommun 2026

FärgelandaUddevalla
18,8%
S
30,5%
12,9%
M
14,4%
39,1%
SD
19,9%
21,3%
C
4,3%
0,0%
V
7,9%
4,6%
KD
6,4%
3,2%
L
3,9%
0,0%
MP
4,8%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 83,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Färgelanda, den ljusare undre är Uddevalla. Skillnaden är Färgelanda minus Uddevalla i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,1 %
38,9 %
34,1 %
33,4 %
34,3 %
33,8 %
26,6 %
30,3 %
26,7 %
31,0 %
22,0 %
29,4 %
-7,4
SD
4,2 %
3,6 %
8,6 %
6,1 %
24,0 %
15,4 %
32,1 %
20,6 %
38,2 %
24,6 %
34,5 %
21,0 %
+13,5
M
17,5 %
23,1 %
24,5 %
28,8 %
13,0 %
20,5 %
13,3 %
18,3 %
13,0 %
17,5 %
15,5 %
18,2 %
-2,8
C
18,7 %
6,1 %
14,9 %
5,0 %
13,8 %
4,8 %
12,2 %
6,6 %
6,8 %
5,0 %
8,1 %
5,0 %
+3,2
V
3,8 %
5,2 %
4,1 %
5,2 %
3,4 %
6,0 %
4,4 %
6,8 %
3,1 %
5,7 %
3,6 %
8,1 %
-4,5
KD
5,6 %
7,9 %
5,2 %
6,8 %
3,7 %
5,3 %
5,7 %
7,1 %
6,6 %
6,5 %
7,3 %
7,0 %
+0,3
L
6,3 %
7,5 %
4,9 %
6,6 %
3,3 %
4,8 %
2,9 %
4,9 %
2,8 %
3,6 %
4,6 %
5,1 %
-0,5
MP
2,1 %
4,7 %
3,0 %
7,0 %
2,6 %
6,0 %
1,6 %
3,9 %
1,7 %
4,0 %
2,1 %
4,9 %
-2,8
ÖVR
3,6 %
3,1 %
0,8 %
1,1 %
0,8 %
0,9 %
1,2 %
1,5 %
1,2 %
2,0 %
2,3 %
1,3 %
+1,1
FI
—
—
—
—
1,1 %
2,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S22,0%29,4%-7,4pp
M15,5%18,2%-2,8pp
SD34,5%21,0%+13,5pp
C8,1%5,0%+3,2pp
V3,6%8,1%-4,5pp
MP2,1%4,9%-2,8pp

Valdeltagande: Färgelanda 85,0% · Uddevalla 85,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad