Finspång vs Motala — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
38
Trygghet
46
47
Ekonomi
53
68
Boende
28
14
Utbildning
24
67
Hälsa & vård
18
60
Livsmiljö
63
Nyckeltal
21 502 stInvånare43 131 st
33,70%Skatt inkl. region33,25%
45,1 årMedelålder44,9 år
9 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)15 700 kr/m²
858 per 100 000 invVåldsbrott836 per 100 000 inv
6,7%Ungdomsarbetslöshet7,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
650 000 kr
1 000 000 kr
2 000 000 kr
2 550 000 kr
1 550 000 kr
1 900 000 kr
Utbildning
210,1Meritvärde åk 9210,7
79,5%Behöriga till yrkesprogram76,5%
75,6%Behöriga till NV/teknik71,4%
80,3%Behöriga lärare89,3%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
Saknar dataTillgång till sjukvård90%
62%Upplever rimlig väntetid62%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,1%Inrikes flyttnetto-0,6%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,9%
7,8VAB-dagar per förälder8,3
20,4Barn i idrott26,9
89,6%Inskrivna i förskola92,1%
14,3Barngruppsstorlek 1–3 år11,6
5,2Barn per anställd5,5
50,9%Behöriga förskollärare53,0%
Jobb & arbetsmarknad
81,6%Sysselsättningsgrad81,3%
391 900 krMedianinkomst382 000 kr
75,6Nöjdhet med företagsklimat76,4
31%Invånare som pendlar38%
Trygghet
47Kommunindex för trygghet47
26,0%Känner sig otrygga kvällstid28,0%
3,8%Brottsoro påverkar livskvalitet6,3%
9,4%Anmälda brott per invånare12,3%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt96%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv61%
2,1 kmAvstånd till skyddad natur2,5 km
Saknar dataSkötsel av naturområden78%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv50%
1 186 krKultursatsning1 291 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande77%
Saknar dataElever i kulturskola14,5%
Klimat
2109 hSoltimmar/år2184 h
651 mmRegn/år650 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 472 krSkola & förskola32 053 kr
17 393 krÄldreomsorg15 908 kr
9 588 krFunktionsnedsättning & LSS9 613 kr
5 392 krIndivid & familjeomsorg7 156 kr
4 650 krInfrastruktur & miljö4 660 kr
2 843 krKultur & fritid3 051 kr
796 krPolitisk verksamhet843 kr
467 krÖvrig verksamhet682 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
121 MkrTotal investering413 Mkr
4 MkrByggnader & mark2 Mkr
28 MkrMaskiner & inventarier82 Mkr
89 MkrEntrepr. & konsulter322 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 26% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,2%31,6%
M16,4%19,4%
SD24,0%21,9%
C5,0%5,3%
V6,4%5,8%
KD6,4%6,2%
L4,2%4,7%
MP3,8%3,3%
S32,2%
SD24,0%84,3%Deltagart84,5%
Kommunval 2026
S30,6%35,7%
M15,4%23,4%
SD24,7%16,3%
C5,5%7,0%
V7,5%6,0%
KD4,8%4,8%
L7,8%3,3%
MP3,4%3,0%
S30,6%
SD24,7%81,9%Deltagart82,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,3-2,6
M+1,2+0,7
SD-2,1-2,9
C+0,2+0,2
V+1,1+1,3
KD+0,9+0,7
L+1,1+1,2
MP+0,9+0,6
S-3,3-2,6
SD-2,1-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

