Hoppa till innehållet

Finspång vs Motala — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

FinspångMotala
32,2%
S
31,6%
16,4%
M
19,4%
24,0%
SD
21,9%
5,0%
C
5,3%
6,4%
V
5,8%
6,4%
KD
6,2%
4,2%
L
4,7%
3,8%
MP
3,3%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 84,5%

Kommun 2026

FinspångMotala
30,6%
S
35,7%
15,4%
M
23,4%
24,7%
SD
16,3%
5,5%
C
7,0%
7,5%
V
6,0%
4,8%
KD
4,8%
7,8%
L
3,3%
3,4%
MP
3,0%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 82,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Finspång, den ljusare undre är Motala. Skillnaden är Finspång minus Motala i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
47,1 %
44,1 %
43,9 %
42,9 %
43,1 %
39,8 %
36,7 %
32,7 %
35,5 %
34,2 %
32,2 %
31,6 %
+0,6
SD
2,7 %
2,6 %
5,3 %
5,7 %
15,4 %
16,2 %
20,5 %
20,3 %
26,1 %
24,9 %
24,0 %
21,9 %
+2,1
M
18,0 %
21,0 %
22,1 %
24,0 %
16,1 %
18,7 %
15,1 %
19,5 %
15,2 %
18,7 %
16,4 %
19,4 %
-3,0
V
6,6 %
5,8 %
6,1 %
5,5 %
5,3 %
4,8 %
7,4 %
6,3 %
5,4 %
4,4 %
6,4 %
5,8 %
+0,7
C
7,0 %
6,2 %
5,6 %
4,6 %
5,1 %
5,0 %
6,5 %
6,8 %
4,8 %
5,1 %
5,0 %
5,3 %
-0,2
KD
7,0 %
5,9 %
5,8 %
4,6 %
4,5 %
3,8 %
6,3 %
6,2 %
5,5 %
5,5 %
6,4 %
6,2 %
+0,2
L
4,7 %
6,1 %
4,6 %
6,2 %
3,3 %
4,4 %
3,4 %
4,4 %
3,2 %
3,5 %
4,2 %
4,7 %
-0,5
MP
4,1 %
4,0 %
5,8 %
5,2 %
4,6 %
4,9 %
2,5 %
2,7 %
2,9 %
2,7 %
3,8 %
3,3 %
+0,5
ÖVR
2,8 %
4,3 %
0,7 %
1,3 %
0,8 %
1,0 %
1,6 %
1,0 %
1,5 %
1,0 %
1,4 %
1,8 %
-0,4
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M16,4%19,4%-3,0pp
SD24,0%21,9%+2,1pp

Valdeltagande: Finspång 84,3% · Motala 84,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad