Forshaga vs Kil — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
76
Trygghet
80
17
Ekonomi
25
69
Boende
73
61
Utbildning
76
30
Hälsa & vård
31
39
Livsmiljö
59
Nyckeltal
11 439 stInvånare12 024 st
34,63%Skatt inkl. region34,63%
43,7 årMedelålder44,4 år
11 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)9 700 kr/m²
645 per 100 000 invVåldsbrott482 per 100 000 inv
8,2%Ungdomsarbetslöshet6,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
700 000 kr
650 000 kr
1 650 000 kr
2 100 000 kr
1 250 000 kr
1 700 000 kr
Utbildning
216,0Meritvärde åk 9220,6
82,3%Behöriga till yrkesprogram89,9%
80,9%Behöriga till NV/teknik81,2%
87,6%Behöriga lärare90,3%
Hälsa & vård
78,8Nöjdhet med vården78,8
84%Tillgång till sjukvårdSaknar data
61%Upplever rimlig väntetid61%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto+0,1%
-0,7%Befolkningstillväxt-0,3%
8,5VAB-dagar per förälder8,1
32,0Barn i idrott29,8
88,0%Inskrivna i förskola84,3%
10,5Barngruppsstorlek 1–3 år10,6
4,5Barn per anställd5,2
63,2%Behöriga förskollärare72,6%
Jobb & arbetsmarknad
83,5%Sysselsättningsgrad85,4%
385 900 krMedianinkomst400 200 kr
81,2Nöjdhet med företagsklimat80,2
64%Invånare som pendlar59%
Trygghet
60Kommunindex för trygghet64
15,0%Känner sig otrygga kvällstid13,0%
2,4%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
4,8%Anmälda brott per invånare5,0%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigtSaknar data
70%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
1,5 kmAvstånd till skyddad natur1,0 km
87%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
27%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 017 krKultursatsning1 209 kr
79%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
7,7%Elever i kulturskola20,0%
Klimat
2328 hSoltimmar/år2199 h
866 mmRegn/år841 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
34 421 krSkola & förskola32 947 kr
16 835 krÄldreomsorg15 813 kr
8 626 krFunktionsnedsättning & LSS9 387 kr
6 136 krIndivid & familjeomsorg5 906 kr
4 581 krKultur & fritid3 074 kr
4 455 krInfrastruktur & miljö5 097 kr
1 342 krPolitisk verksamhet786 kr
780 krÖvrig verksamhet621 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
59 MkrTotal investering157 Mkr
1 MkrByggnader & mark2 Mkr
9 MkrMaskiner & inventarier2 Mkr
49 MkrEntrepr. & konsulter145 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 67% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 33% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,9%28,9%
M16,7%20,5%
SD23,6%23,1%
C5,2%5,9%
V4,7%4,1%
KD7,7%7,2%
L3,5%4,4%
MP3,7%3,8%
S32,9%
SD23,6%86,9%Deltagart87,8%
Kommunval 2026
S37,3%33,1%
M18,6%22,2%
SD17,2%20,0%
C10,1%11,1%
V4,9%3,8%
KD7,0%3,8%
L2,0%1,2%
MP2,7%4,6%
S37,3%
SD17,2%85,7%Deltagart86,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,8-3,4
M+2,4+4,0
SD-3,1-4,6
C+0,2-0,6
V+0,4+0,3
KD+1,8+1,7
L+1,2+1,0
MP+1,0+0,4
S-4,8-3,4
SD-3,1-4,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

