Forshaga vs Kil — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ForshagaKil
32,9%
S28,9%
16,7%
20,5%
23,6%
SD23,1%
5,2%
5,9%
4,7%
4,1%
7,7%
7,2%
3,5%
4,4%
3,7%
3,8%
Valdeltagande 86,9%Valdeltagande 87,8%
Kommun 2026
ForshagaKil
37,3%
S33,1%
18,6%
22,2%
17,2%
SD20,0%
10,1%
11,1%
4,9%
3,8%
7,0%
3,8%
2,0%
1,2%
2,7%
4,6%
Valdeltagande 85,7%Valdeltagande 86,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Forshaga, den ljusare undre är Kil. Skillnaden är Forshaga minus Kil i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,2 % 41,7 % | 47,2 % 38,0 % | 46,9 % 38,8 % | 39,0 % 31,9 % | 37,7 % 32,4 % | 32,9 % 28,9 % | +4,0 |
| SD | 3,6 % 3,3 % | 5,2 % 4,7 % | 14,0 % 14,6 % | 20,5 % 21,3 % | 26,7 % 27,8 % | 23,6 % 23,1 % | +0,4 |
| M | 16,3 % 21,0 % | 21,1 % 26,0 % | 14,9 % 18,7 % | 13,3 % 16,1 % | 14,2 % 16,5 % | 16,7 % 20,5 % | -3,8 |
| C | 7,7 % 11,0 % | 6,0 % 9,1 % | 6,5 % 8,5 % | 7,9 % 10,2 % | 5,0 % 6,5 % | 5,2 % 5,9 % | -0,7 |
| KD | 5,3 % 6,5 % | 4,3 % 5,1 % | 3,5 % 4,2 % | 6,2 % 5,8 % | 5,9 % 5,5 % | 7,7 % 7,2 % | +0,5 |
| V | 5,7 % 5,2 % | 5,4 % 5,2 % | 4,8 % 5,2 % | 6,5 % 6,0 % | 4,3 % 3,8 % | 4,7 % 4,1 % | +0,5 |
| L | 5,0 % 6,0 % | 5,1 % 5,6 % | 3,1 % 3,3 % | 2,8 % 4,6 % | 2,3 % 3,4 % | 3,5 % 4,4 % | -0,9 |
| MP | 3,1 % 3,4 % | 4,9 % 5,3 % | 3,8 % 4,5 % | 2,5 % 3,1 % | 2,8 % 3,4 % | 3,7 % 3,8 % | -0,1 |
| ÖVR | 2,1 % 1,9 % | 0,9 % 1,0 % | 0,8 % 0,7 % | 1,4 % 1,0 % | 1,1 % 0,7 % | 2,0 % 2,0 % | +0,0 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 1,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,9%28,9%+4,0ppValdeltagande: Forshaga 86,9% · Kil 87,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

