Gagnef vs Vansbro — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
88
Trygghet
74
35
Ekonomi
24
57
Boende
39
52
Utbildning
22
46
Hälsa & vård
20
72
Livsmiljö
36
Nyckeltal
10 307 stInvånare6 741 st
34,27%Skatt inkl. region34,28%
44,8 årMedelålder46,7 år
11 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)6 400 kr/m²
522 per 100 000 invVåldsbrott904 per 100 000 inv
3,2%Ungdomsarbetslöshet2,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
700 000 kr
400 000 kr
1 850 000 kr
1 300 000 kr
1 250 000 kr
650 000 kr
Utbildning
214,7Meritvärde åk 9197,5
86,2%Behöriga till yrkesprogram71,2%
75,4%Behöriga till NV/teknik65,8%
82,9%Behöriga lärare69,8%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården81,0
81%Tillgång till sjukvårdSaknar data
70%Upplever rimlig väntetid70%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto+0,1%
-0,7%Befolkningstillväxt-0,2%
8,3VAB-dagar per förälder8,8
18,4Barn i idrott23,5
86,9%Inskrivna i förskola80,3%
11,6Barngruppsstorlek 1–3 år11,2
5,1Barn per anställd4,0
37,1%Behöriga förskollärare36,3%
Jobb & arbetsmarknad
87,5%Sysselsättningsgrad85,0%
392 300 krMedianinkomst367 600 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
54%Invånare som pendlar17%
Trygghet
70Kommunindex för trygghet61
11,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
6,3%Brottsoro påverkar livskvalitet4,0%
5,0%Anmälda brott per invånare7,8%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigtSaknar data
56%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
1,7 kmAvstånd till skyddad natur4,2 km
76%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
33%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 616 krKultursatsning1 191 kr
72%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
26,3%Elever i kulturskola17,7%
Klimat
1686 hSoltimmar/år1777 h
828 mmRegn/år879 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
36 624 krSkola & förskola29 712 kr
18 683 krÄldreomsorg22 838 kr
8 356 krFunktionsnedsättning & LSS10 214 kr
4 879 krInfrastruktur & miljö5 878 kr
4 306 krIndivid & familjeomsorg8 097 kr
2 914 krKultur & fritid2 896 kr
920 krPolitisk verksamhet999 kr
301 krÖvrig verksamhet365 kr
0 krHälso- och sjukvård27 kr
Investeringar · Mkr
159 MkrTotal investering17 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
6 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
138 MkrEntrepr. & konsulter12 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 61% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 31% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,5%26,3%
M16,7%15,9%
SD24,8%26,3%
C8,0%6,7%
V4,0%5,1%
KD10,3%12,1%
L4,2%3,1%
MP4,9%2,2%
S25,5%
SD24,8%86,2%Deltagart82,1%
Kommunval 2026
S20,5%21,6%
M13,3%18,6%
SD12,7%10,0%
C18,7%24,3%
V2,9%6,4%
KD15,1%17,7%
L2,1%0,3%
MP5,0%1,0%
S20,5%
SD12,7%85,1%Deltagart80,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,5-2,4
M+1,4+1,8
SD-3,0-2,0
C-0,3-1,5
V-0,9+0,3
KD+1,3+1,4
L+1,3+1,2
MP+1,0+0,3
S-1,5-2,4
SD-3,0-2,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

